Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | network interface module |
| Range compatibility | Logic/motion controller - Modicon M262, Modicon M580, Modicon m241 & m251 (pending), Soft dPAC (pending), third party |
| Range of product | Modicon Edge I/O NTS |
| Product compatibility | NTSN..... |
| Complementary | |
| Integrated connection type | Ethernet/IP, Modbus TCP, USB 2.0 port |
| Number of addressable I/O module | 32-32 modules |
| Connector type | 2 RJ45 switched ethernet isolated ports, USB type C 1 |
| Local signalling | 1 LED (green) for RUN, 1 LED (red) for ERR, 1 LED (green/red) for I/O, 1 LED (green/red) for MS, 1 LED (green/red) for NS, 1 LED (green/red) for cyber security (SEC) |
| Width | 45 mm |
| Transmission rate | 10/100 Mbit/s |
| Depth | 69 mm |
| Exchange mode | full duplex, autonegotiation |
| Topology | daisy chain, star, ring (using rstp) |
| Net weight | 0.309 kg |
| Height | 100 mm |
| Communication service | secure boot, secure storage (via TPM), SCEP client (pending), CAE Support, secure syslog server (pending), TLS 1.2, Embedded TPM, DPWS (IPv6), configuration, web server, FDR client, BOOTP, DHCP client, IPV4, EtherNet/IP Server, Modbus TCP server, OPCUA server (explicit only), SNMP (pending), Crashlog, NTP v4, RSTP support, static VLAN configuration, Quality of Service (QoS), USB RNDIS |
| Web server | embedded |
| Environment | |
| Pollution degree | 2 |
| Ambient air temperature for operation | -40-70 °C |
| Marking | CE, UKCA, cULus, RCM |
| Directives | 2014/35/EU - directive basse tension, 2014/30/EU - electromagnetic compatibility, 2014/34/EU - ATEX directive |
| Protective treatment | conformal coating |
| IP degree of protection | IP20 |
| Operating altitude | 0...2000 m without derating, 2000 m...5000 m with derating |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |