Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Number of functions | 1 |
| Counter functions | 1 HSC Channel for pulses counting, supports 6 Simple counting functions, 1 Single counting function, 1 Dual counting function, 1 Frequency meter, 1 Ratio meter, 1 Period meter, 1 PWM output |
| Product or component type | counter module kit |
| Mandatory accessory | NTSXTB12_1_H terminal block |
| Range compatibility | Logic/motion controller - Modicon M262, Modicon M580, third party |
| Range of product | Modicon Edge I/O NTS |
| Product compatibility | NTSN..... |
| Discrete output number | 4 |
| Discrete input number | 6 |
| Kit composition | NTSEHC0120H module, NTSXBA0100H base |
| Maximum counting frequency | 250 kHz |
| Device application | industrial application |
| Complementary | |
| Number of HW interfaces PROFINET | 0 |
| DC supply voltage | 24-24 V |
| Number of HW interfaces industrial Ethernet | 0 |
| Output voltage limits | 28.8 V DC |
| Local signalling | 1 LED (green) for module operating (RUN), 1 LED per channel (green) for channel diagnostic, 1 LED (red) for module error (ERR) |
| Number of HW interfaces parallel | 0 |
| Width | 30 mm |
| Depth | 80 mm |
| Input filtering | 0 µs Anti Bounce filter configurable, 0.5 µs Anti Bounce filter configurable, 1 µs Anti Bounce filter configurable, 2 µs Anti Bounce filter configurable, 5 µs Anti Bounce filter configurable, 10 µs Anti Bounce filter configurable, 50 µs Anti Bounce filter configurable, 100 µs Anti Bounce filter configurable, 250 µs Anti Bounce filter configurable, 500 µs Anti Bounce filter configurable, 1 ms Anti Bounce filter configurable, 2 ms Anti Bounce filter configurable, 4 ms Anti Bounce filter configurable, 12 ms Anti Bounce filter configurable |
| Housing colour | grey |
| Hot swapping fallback | yes |
| Discrete input voltage | 24 V DC |
| Number of HW interfaces USB | 0 |
| Isolation between channels | none |
| Isolation between group | 850 V AC |
| Voltage state 0 guaranteed | 0...5 V DC |
| Current state 0 guaranteed | <= 1.5 mA |
| Discrete input logic | sink or source |
| Protection type | short-circuit protection on output, input over voltage protection |
| Number of HW interfaces serial TTY | 0 |
| Number of HW interfaces other | 0 |
| Number of HW interfaces Wireless | 0 |
| Current state 1 guaranteed | >= 2 mA |
| Net weight | 0.130 kg |
| Voltage state 1 guaranteed | 11...30 V DC |
| Counter configuration | Modicon configuration software |
| Mounting support | top hat type TH35-15 rail conforming to IEC 60715, top hat type TH35-7.5 rail conforming to IEC 60715 |
| Nominal output current | 0.5 A |
| Discrete input current | 2.27 mA at 24 V |
| Number of HW interfaces serial RS422 | 0 |
| Height | 100 mm |
| Discrete output logic | source(push-pull) |
| Output voltage | 24 V DC |
| Isolation between channels and bus | 1500 V AC |
| Power dissipation in W | 2.4 W maximum filament lamp |
| Number of HW interfaces serial RS485 | 0 |
| Number of HW interfaces serial RS232 | 0 |
| Typical current consumption | 45 mA at 24 V DC on the Bus current, 3 mA at 24 V DC on the internal field current maximum for inputs, 500 mA at 24 V DC on the internal field current maximum for outputs |
| Environment | |
| Vibration resistance | 1 g without accessory, 2 g with accessory |
| Shock resistance | 15 g for 11 ms (with and without accessory) |
| Pollution degree | 2 |
| Product certifications | CE, UKCA, cULus, RCM, Merchant Navy - EU RO MR (pending), EAC (pending), ATEX Zone 2 (pending), IECEx zone 2 (pending), CCC Ex zone 2 (pending) |
| Ambient air temperature for operation | -40-70 °C |
| Marking | CE, UKCA, cULus, RCM |
| Directives | 2014/35/EU - directive basse tension, 2014/30/EU - electromagnetic compatibility, 2014/34/EU - ATEX directive |
| Protective treatment | conformal coating |
| IP degree of protection | IP20 |
| Operating altitude | 0...2000 m without derating, 2000 m...5000 m with derating |
| Standards | EN/IEC 61131-2, EN/IEC 61010-2-201, UL 61010-2-201, IACS E10, EN/IEC 61000-6-5, interface type 1 and type 2, EN/IEC 60079-0, location G, EN 50155, EN 50121-4, EN 50121-5 |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |