Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Number of functions | 1 |
| Counter functions | 1 HSC Channel for pulses counting, supports 6 Simple counting functions, 1 Single counting function, 1 Dual counting function, 1 Frequency meter, 1 Ratio meter, 1 Period meter |
| Product or component type | counter module kit |
| Mandatory accessory | NTSXTB12_1_H terminal block |
| Range compatibility | Logic/motion controller - Modicon M262, Modicon M580, third party |
| Range of product | Modicon Edge I/O NTS |
| Product compatibility | NTSN..... |
| Discrete input number | 6 |
| Kit composition | NTSEHC0100 module, NTSXBA0100H base |
| Maximum counting frequency | 250 kHz |
| Device application | industrial application |
| Complementary | |
| Fieldbus connection over separate bus coupler possible | false |
| Number of HW interfaces PROFINET | 0 |
| DC supply voltage | 24-24 V |
| Suitable for flux measurement | false |
| Number of HW interfaces industrial Ethernet | 0 |
| IO-link master present | false |
| Radio standard Bluetooth | false |
| Function block operating mode selection | false |
| Supporting protocol for CAN | False |
| Function block contactless working protection installation | false |
| Local signalling | 1 LED (green) for module operating (RUN), 1 LED per channel (green) for channel diagnostic, 1 LED (red) for module error (ERR) |
| Number of HW interfaces parallel | 0 |
| Suitable for detection absolute value | false |
| Function block automatic reset | false |
| Width | 15 mm |
| Supporting protocol for KNX | False |
| Depth | 80 mm |
| Suitable for temperature control | false |
| Suitable for path controller | false |
| Function block emergency stop | false |
| Input filtering | 0 µs Anti Bounce filter configurable, 0.5 µs Anti Bounce filter configurable, 1 µs Anti Bounce filter configurable, 2 µs Anti Bounce filter configurable, 5 µs Anti Bounce filter configurable, 10 µs Anti Bounce filter configurable, 50 µs Anti Bounce filter configurable, 100 µs Anti Bounce filter configurable, 250 µs Anti Bounce filter configurable, 500 µs Anti Bounce filter configurable, 1 ms Anti Bounce filter configurable, 2 ms Anti Bounce filter configurable, 4 ms Anti Bounce filter configurable, 12 ms Anti Bounce filter configurable |
| Supporting protocol for other bus systems | False |
| System accessory | false |
| Housing colour | grey |
| Suitable for CNC | false |
| Suitable for counting | true |
| Hot swapping fallback | yes |
| Discrete input voltage | 24 V DC |
| Supporting protocol for SERCOS | False |
| Number of HW interfaces USB | 0 |
| Isolation between channels | none |
| Supporting protocol for ASI | False |
| Isolation between group | 850 V AC |
| Supporting protocol for PROFINET CBA | False |
| Voltage state 0 guaranteed | 0...5 V DC |
| Suitable for multi-axis positioning | false |
| Current state 0 guaranteed | <= 1.5 mA |
| Function block restart blockage | false |
| Discrete input logic | sink or source |
| Front installation possible | false |
| Supporting protocol for EtherNet/IP | False |
| Bearing track assembly possible | true |
| Radio standard GPRS | false |
| Protection type | input over voltage protection |
| Number of HW interfaces serial TTY | 0 |
| Number of HW interfaces other | 0 |
| Number of HW interfaces Wireless | 0 |
| Radio standard GSM | false |
| Network type | DC |
| Supporting protocol for INTERBUS | False |
| Suitable for safety functions | false |
| Current state 1 guaranteed | >= 2 mA |
| Suitable for flying saw | false |
| Function block affirm pushbutton | false |
| Net weight | 0.070 kg |
| Suitable for cam controller | false |
| Voltage state 1 guaranteed | 11...30 V DC |
| Function block 2-hand switching | false |
| Suitable for multi-axis control | false |
| Supporting protocol for MODBUS | false |
| Supporting protocol for DeviceNet Safety | False |
| Counter configuration | Modicon configuration software |
| Wall mounting/direct mounting possible | false |
| Supporting protocol for EtherCAT | false |
| Suitable for weighing | false |
| Mounting support | top hat type TH35-15 rail conforming to IEC 60715, top hat type TH35-7.5 rail conforming to IEC 60715 |
| Rack-assembly possible | false |
| Suitable for flux controller | false |
| Discrete input current | 2.27 mA at 24 V |
| Supporting protocol for LON | False |
| Suitable for pressure control | false |
| Supporting protocol for PROFIsafe | False |
| Supporting protocol for Foundation Fieldbus | False |
| Supporting protocol for TCP/IP | False |
| Optical interface present | False |
| Number of HW interfaces serial RS422 | 0 |
| Height | 100 mm |
| Radio standard UMTS | false |
| Supporting protocol for AS-Interface Safety at Work | False |
| Supporting protocol for SafetyBUS P | False |
| Isolation between channels and bus | 1500 V AC |
| Supporting protocol for PROFIBUS | False |
| Suitable for single-axis controller | false |
| Suitable for SSI | false |
| Number of HW interfaces serial RS485 | 0 |
| Number of HW interfaces serial RS232 | 0 |
| Supporting protocol for Data-Highway | False |
| Typical current consumption | 40 mA at 24 V DC on the Bus current, 3 mA at 24 V DC on the internal field current maximum for inputs |
| Supporting protocol for PROFINET IO | False |
| Function block access control | false |
| Supporting protocol for DeviceNet | False |
| Suitable for incremental data detection | false |
| Suitable for single-axis positioning | false |
| Suitable for welding control | false |
| Contactor control function block | false |
| Suitable for NC | false |
| Supporting protocol for SUCONET | False |
| Suitable for electronic positioning | false |
| Environment | |
| Appendant operation agent (Ex ib) | false |
| Appendant operation agent (Ex ia) | false |
| Vibration resistance | 1 g without accessory, 2 g with accessory |
| Shock resistance | 15 g for 11 ms (with and without accessory) |
| Certified for UL hazardous location division 1 | false |
| Certified for UL hazardous location division 2 | false |
| Pollution degree | 2 |
| Product certifications | CE, UKCA, cULus, RCM, Merchant Navy - EU RO MR (pending), EAC (pending), ATEX Zone 2 (pending), IECEx zone 2 (pending), CCC Ex zone 2 (pending) |
| Ambient air temperature for operation | -20-60 °C derating of channel numbers above 55 °C to 12 channels for 24 vdc at 60 °C |
| Marking | CE, UKCA, cULus, RCM |
| Certified for UL hazardous location group G (Non Conductive Dust) | false |
| Certified for UL hazardous location group C (ethylene)) | false |
| Directives | 2014/35/EU - directive basse tension, 2014/30/EU - electromagnetic compatibility, 2014/34/EU - ATEX directive |
| Certified for UL hazardous location class III | false |
| Certified for UL hazardous location group A (acetylene) | false |
| IP degree of protection | IP20 |
| Certified for UL hazardous location group F (Carbonaceous Dust) | false |
| Certified for UL hazardous location group B (hydrogen) | false |
| Performance level according to EN ISO 13849-1 | none |
| Certified for UL hazardous location class I | false |
| Certified for UL hazardous location class II | false |
| Certified for UL hazardous location group E (metal dusts) | false |
| Operating altitude | 0...2000 m, 2000 m...5000 m with derating |
| Standards | EN/IEC 61131-2, EN/IEC 61010-2-201, UL 61010-2-201, IACS E10, EN/IEC 61000-6-5, interface type 1 and type 2, EN/IEC 60079-0, location G, EN 50155, EN 50121-4, EN 50121-5 |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Certified for UL hazardous location group D (propane)) | false |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |