Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | field device master module |
| Mandatory accessory | NTSXBA0100H base, NTSXTB18_0_H terminal block |
| Range compatibility | Logic/motion controller - Modicon M262, Modicon M580, third party |
| Range of product | Modicon Edge I/O NTS |
| Product compatibility | NTSN..... |
| Device application | industrial application |
| Complementary | |
| Number of HW interfaces PROFINET | 0 |
| DC supply voltage | 20.4-28.8 V |
| Number of HW interfaces industrial Ethernet | 0 |
| IO-link master present | true |
| Power supply type | external power supply isolated (24 VDC SELV) |
| Radio standard Bluetooth | false |
| Transmission support medium | IO-Link Master standard with 4 ports |
| Supporting protocol for CAN | False |
| Radio standard LTE | false |
| Connector type | terminal block |
| Local signalling | 1 LED green for module operating (RUN), 1 LED green/red, 1 LED green for input channel, 1 LED red for module error (ERR) |
| Number of HW interfaces parallel | 0 |
| Width | 15 mm |
| Transmission rate | 4.8 kbit/s, 38.4 kbit/s, 230.4 kbit/s |
| Supporting protocol for KNX | False |
| Depth | 69 mm |
| Supporting protocol for other bus systems | True |
| System accessory | false |
| Housing colour | grey |
| Potential separation present | false |
| Hot swapping fallback | yes |
| Cable length | 20 m |
| Supporting protocol for SERCOS | False |
| Exchange mode | C/Q signal in IO-Link master mode |
| Number of HW interfaces USB | 0 |
| Isolation between channels | none |
| Supporting protocol for ASI | False |
| Supporting protocol for PROFINET CBA | False |
| Input voltage limits | 24 V DC |
| Front installation possible | false |
| Software version | V 1.1.3 |
| Supporting protocol for EtherNet/IP | False |
| Bearing track assembly possible | true |
| Protection type | thermal protection, short-circuit protection, overcurrent protection |
| Radio standard GPRS | false |
| Input/output number | 4 discrete input(s) ((configurable as input 24 V DC Sink or output 24V DC Push-Pull 200mA/channel)), 4 discrete input/output(s) (optional) |
| Number of HW interfaces serial TTY | 0 |
| Number of HW interfaces other | 0 |
| Number of HW interfaces Wireless | 0 |
| Radio standard GSM | false |
| Network type | DC |
| Supporting protocol for INTERBUS | False |
| Suitable for safety functions | false |
| Net weight | 0.050 kg |
| Number of HW interfaces CAN | 0 |
| Supporting protocol for MODBUS | false |
| Supporting protocol for DeviceNet Safety | False |
| Communication port protocol | IO-Link |
| Wall mounting/direct mounting possible | false |
| Supporting protocol for EtherCAT | false |
| Mounting support | base |
| Rack-assembly possible | false |
| Supporting protocol for LON | False |
| Supporting protocol for PROFIsafe | False |
| Supporting protocol for Foundation Fieldbus | False |
| Supporting protocol for TCP/IP | False |
| Number of HW interfaces serial RS422 | 0 |
| Height | 100 mm |
| Radio standard UMTS | false |
| Supporting protocol for AS-Interface Safety at Work | False |
| Supporting protocol for SafetyBUS P | False |
| Communication service | IO-Link (COM1/2/3), SIO-Mode (digital input or output) |
| Isolation between channels and bus | 1000 V |
| Data format | 1 start bit, 8 data bits, 1 parity bit even |
| Supporting protocol for PROFIBUS | False |
| Number of HW interfaces serial RS485 | 0 |
| Number of HW interfaces serial RS232 | 0 |
| Supporting protocol for Data-Highway | False |
| Supporting protocol for PROFINET IO | False |
| Radio standard eGPRS | false |
| Supporting protocol for DeviceNet | False |
| Supporting protocol for SUCONET | False |
| Environment | |
| Appendant operation agent (Ex ib) | false |
| Appendant operation agent (Ex ia) | false |
| Shock resistance | 15 g for 11 ms (with and without accessory) |
| Vibration resistance | 1 g without accessory, 2 g with accessory |
| Certified for UL hazardous location division 1 | false |
| Certified for UL hazardous location division 2 | true |
| Pollution degree | 2 |
| Product certifications | CE, UKCA, cULus, RCM, Merchant Navy - EU RO MR (pending), EAC (pending), ATEX Zone 2 (pending), IECEx zone 2 (pending), CCC Ex zone 2 (pending) |
| Ambient air temperature for operation | -20-60 °C |
| Marking | CE, UKCA, cULus, RCM |
| Certified for UL hazardous location group G (Non Conductive Dust) | false |
| Certified for UL hazardous location group C (ethylene)) | false |
| Directives | 2014/30/EU - electromagnetic compatibility, 2014/34/EU - ATEX directive, 2014/35/EU - directive basse tension |
| Certified for UL hazardous location class III | false |
| Certified for UL hazardous location group A (acetylene) | false |
| IP degree of protection | IP20 |
| Certified for UL hazardous location group F (Carbonaceous Dust) | false |
| Certified for UL hazardous location group B (hydrogen) | false |
| Performance level according to EN ISO 13849-1 | none |
| Certified for UL hazardous location class I | true |
| Certified for UL hazardous location class II | false |
| Certified for UL hazardous location group E (metal dusts) | false |
| Operating altitude | 0...2000 m without derating, 2000...5000 m with derating |
| Standards | EN/IEC 61131-2, EN 61010-2-201, UL 61010-2-201, IACS E10, EN/IEC 61000-6-5, EN/IEC 61850-3, EN/IEC 60079-0, EN 50155, EN 50121-4, EN 50121-5 |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Certified for UL hazardous location group D (propane)) | false |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |