Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Number of axis | 6 |
| Connectivity to devices | android app, ipad ios app |
| Range of product | Lexium Cobot |
| Maximum load | 3 kg |
| Technology type | graphical drag & drop |
| Product or component type | collaborative robot |
| Accuracy | +/- 0.02 mm |
| Operating finger radius | 626 mm |
| Complementary | |
| Digital input number | 2 |
| Marking | TÜV, KC, CE |
| Cable length | 6 m |
| Rated voltage | 24 V |
| Mounting position | any position |
| Angular speed | 220°/s joint 6 +/- 360°, 220°/s joint 5 +/- 360°, 220°/s joint 4 -85, +265°, 180°/s joint 3 +/- 175°, 180°/s joint 2 -85, +265°, 180°/s joint 1 +/- 360° |
| Analogue input number | 1 |
| Net weight | 12 kg |
| Material | aluminium |
| Power consumption in W | 150 W |
| Digital output number | 2 |
| Diameter | 129 mm |
| Screw type | M8 |
| Environmental | |
| IP degree of protection | IP54 |
| Ambient air temperature for operation | 0-50 °C |