Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Operating finger radius | 1073 mm |
| Accuracy | +/- 0.02 mm |
| Product or component type | collaborative robot |
| Technology type | graphical drag & drop |
| Maximum load | 18 kg |
| Range of product | Lexium Cobot |
| Connectivity to devices | ipad ios app, android app |
| Number of axis | 6 |
| Complementary | |
| Screw type | M8 |
| Diameter | 188 mm |
| Digital output number | 2 |
| Power consumption in W | 600 W |
| Material | aluminium |
| Net weight | 35 kg |
| Analogue input number | 2 |
| Angular speed | 120°/s joint 1 +/- 360°, 120°/s joint 2 -85, +265°, 180°/s joint 3 +/- 175°, 180°/s joint 4 -85, +265°, 180°/s joint 5 +/- 360°, 180°/s joint 6 +/- 360° |
| Permanent permissible load | 0-3 kg 0-626 mm, 0-5 kg 0-626 mm, 0-7 kg 0-626 mm, 0-12 kg 0-626 mm, 0-18 kg 0-626 mm, 0-3 kg 0-819 mm, 0-5 kg 0-819 mm, 0-7 kg 0-819 mm, 0-12 kg 0-819 mm, 0-18 kg 0-819 mm, 0-3 kg 0-954 mm, 0-5 kg 0-954 mm, 0-7 kg 0-954 mm, 0-12 kg 0-954 mm, 0-18 kg 0-954 mm, 0-3 kg 0-1073 mm, 0-5 kg 0-1073 mm, 0-7 kg 0-1073 mm, 0-12 kg 0-1073 mm, 0-18 kg 0-1073 mm |
| Mounting position | any position |
| Rated voltage | 24 V |
| Maximum speed of the tool end | 3.5 m/s |
| Cable length | 6 m |
| Marking | CE, KC, TÜV |
| Digital input number | 2 |
| Environmental | |
| Ambient air temperature for operation | 0-50 °C |
| IP degree of protection | IP54 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |