Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | ceiling light |
| Range | Clipsal |
| Market segment | residential, small commercial |
| Device application | lighting |
| Complementary | |
| [Ue] rated operational voltage | 230/240 V AC 50 Hz |
| Colour tint | white |
| Shape | round |
| Operational power in W | 17 W |
| Colour rendering index | R<sub>a</sub>=80 |
| Mounting mode | surface mounted |
| Luminous flux | 1700 lm |
| Main colour tint | white |
| Diameter | 294 mm |
| Device mounting | ceiling |
| Colour temperature | 3000 K, 4000 K, 5700 K |
| Device composition | base white, diffuser white opal |
| Type of installation | indoor |
| Beam angle | 110 ° |
| Targeted country | Australia, New Zealand |
| Height | 23 mm |
| Bulb lifespan | 50000 h |
| Light source | LED |
| Environment | |
| Ambient air temperature for operation | 0-40 °C |
| IK degree of protection | IK02 |
| IP degree of protection | IP54 |
| Relative humidity | 10-95 % non-condensing |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 60 |