Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | head for emergency stop push-button |
| Operator profile | red mushroom Ø 43.5 mm |
| Range of product | Harmony 9001K |
| Device short name | 9001K |
| Complementary | |
| Mounting diameter | 30.5 mm |
| Shape of signaling unit head | round |
| Bezel material | metal |
| CAD overall width | 43.5 mm |
| CAD overall depth | 79.4 mm |
| Mechanical durability | 300000 cycles |
| Net weight | 0.1415 kg |
| Contacts type and composition | without contact block |
| Type of operator | turn to release trigger action and mechanical latching |
| Cap/operator or lens colour | red |
| CAD overall height | 43.5 mm |
| Device presentation | operator head |
| Compatibility code | 9001K |
| Environment | |
| Standards | IEC 60947-5-1, IEC 60947-5-5, UL 60947-5-1, UL 60947-5-5, CSA C22.2 No 60947-5-1 |
| Vibration resistance | 7 gn (f= 2-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Electrical shock protection class | class I conforming to IEC 61140 |
| Ambient air temperature for operation | -25-70 °C |
| Product certifications | UL, CSA, CE, ABS (Marine) |
| NEMA degree of protection | UL type 1/2/3/3R/4/4X/12/13 conforming to UL 60947-5-1, UL type 1/2/3/3R/4/4X/12/13 conforming to UL 60947-5-5 |
| Shock resistance | 50 gn conforming to IEC 60068-2-27 |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |