Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | contact block |
| Range of product | Harmony 9001K, Harmony 9001SK |
| Device short name | 9001K |
| Contacts type and composition | 2 NC |
| Fixing collar material | metal |
| Complementary | |
| Short-circuit protection | 10 A cartridge fuse type gG conforming to IEC 60947-5-1 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 2.5 kV conforming to IEC 60947-1 |
| [Icm] rated short-circuit making capacity | 1 kA at 300 V AC-15, 7200 VA |
| CAD overall width | 53.5 mm |
| CAD overall depth | 40.4 mm |
| Contacts material | silver alloy contacts |
| Rated breaking capacity | 3 A at 240 V AC-15, 720 VA |
| Tightening torque | 1.1-1.1 N.m conforming to IEC 60947-1 |
| Positive opening | with NC contact conforming to IEC 60947-5-5 |
| [Ith] conventional free air thermal current | 10 A |
| Net weight | 0.084 kg |
| Connections - terminals | screw clamp terminals, 1 x 0.34...1 x 1.5 mm² conforming to IEC 60947-1 |
| [Ui] rated insulation voltage | 250 V (pollution degree 3) conforming to IEC 60947-1 |
| CAD overall height | 40.8 mm |
| Device presentation | emergency stop body |
| [Ie] rated operational current | 3 A at 240 V, AC-15, A300-Q300 conforming to UL 60947-5-1 |
| Contact operation | positive opening |
| Compatibility code | 9001K, 9001SKR |
| Shape of screw head | cross slotted |
| Environment | |
| Standards | IEC 60947-5-1, IEC 60947-5-5, UL 60947-5-1, UL 60947-5-5 |
| Shock resistance | 50 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| Vibration resistance | 7 gn (f= 2-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Ambient air temperature for operation | -25-70 °C |
| Product certifications | UL, CSA, CE, ABS (Marine) |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |