Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Ohmic value | 100 Ohm |
| Range of product | Lexium, Altivar |
| Product compatibility | ATV32H018M2, ATV32H037M2, ATV32H037N4, ATV32H055M2, ATV32H055N4, ATV32H075M2, ATV32H075N4, ATV32HU11N4, ATV32HU15N4, ATV32HU22N4, variable speed drive ATV320 at 0.18 kW, 200...240 V, single phase, variable speed drive ATV320 at 0.37 kW, 200...240 V, single phase, variable speed drive ATV320 at 0.55 kW, 200...240 V, single phase, variable speed drive ATV320 at 0.75 kW, 200...240 V, single phase, variable speed drive ATV320 at 0.37 kW, 380...500 V, three phase, variable speed drive ATV320 at 0.55 kW, 380...500 V, three phase, variable speed drive ATV320 at 0.75 kW, 380...500 V, three phase, variable speed drive ATV320 at 1.1 kW, 380...500 V, three phase, variable speed drive ATV320 at 1.5 kW, 380...500 V, three phase, variable speed drive ATV320 at 2.2 kW, 380...500 V, three phase, variable speed drive ATV320 at 0.75 kW, 525...600 V, three phase, variable speed drive ATV320 at 1.5 kW, 525...600 V, three phase, variable speed drive ATV320 at 2.2 kW, 525...600 V, three phase, variable speed drive ATV310L at 0.75 kW, variable speed drive ATV310L at 1.5 kW, variable speed drive ATV310L at 2.2 kW, variable speed drive ATV310L at 3.0 kW, variable speed drive ATV310L at 4.0 kW, variable speed drive ATV310L at 5.5 kW, motion servo drive LXM16D at 0.1 kW, 200...230 V, single phase, motion servo drive LXM16D at 0.2 kW, 200...230 V, single phase, motion servo drive LXM16D at 0.4 kW, 200...230 V, single phase, motion servo drive LXM16D at 0.75 kW, 200...230 V, single phase, motion servo drive LXM16D at 1 kW, 200...230 V, single phase, motion servo drive LXM16D at 1.5 kW, 200...230 V, single phase |
| Accessory / separate part category | protection accessories |
| Product or component type | braking resistor |
| Range compatibility | Lexium 52, Lexium 15, Altivar Machine ATV320, Lexium 32i, Lexium 32, Altivar 32, Easy Altivar 310L, Easy Lexium 16 |
| Complementary | |
| Energy peak | 4400 J at 115 V, 2700 J at 480 V, 3000 J at 400 V, 4500 J at 230 V |
| Average power available | 25 W at 50 °C |
| Continuous power | 100 W |
| Cable length | 3 m |
| Net weight | 0.76 kg |
| Protection type | thermal protection via the servo drive |
| Environment | |
| IP degree of protection | IP65 |
| Ambient air temperature for operation | 0-50 °C |
| Ambient air temperature for storage | -25-85 °C |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |