Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Ohmic value | 100 Ohm |
| Range of product | Altivar, Lexium |
| Product compatibility | ATV32H018M2, ATV32H037M2, ATV32H037N4, ATV32H055M2, ATV32H055N4, ATV32H075M2, ATV32H075N4, ATV32HU11N4, ATV32HU15N4, ATV32HU22N4, variable speed drive ATV320 at 0.18 kW, 200...240 V, single phase, variable speed drive ATV320 at 0.37 kW, 200...240 V, single phase, variable speed drive ATV320 at 0.55 kW, 200...240 V, single phase, variable speed drive ATV320 at 0.75 kW, 200...240 V, single phase, variable speed drive ATV320 at 0.37 kW, 380...500 V, three phase, variable speed drive ATV320 at 0.55 kW, 380...500 V, three phase, variable speed drive ATV320 at 0.75 kW, 380...500 V, three phase, variable speed drive ATV320 at 1.1 kW, 380...500 V, three phase, variable speed drive ATV320 at 1.5 kW, 380...500 V, three phase, variable speed drive ATV320 at 2.2 kW, 380...500 V, three phase, variable speed drive ATV320 at 0.75 kW, 525...600 V, three phase, variable speed drive ATV320 at 1.5 kW, 525...600 V, three phase, variable speed drive ATV320 at 2.2 kW, 525...600 V, three phase, variable speed drive ATV310L at 0.75 kW, variable speed drive ATV310L at 1.5 kW, variable speed drive ATV310L at 2.2 kW, variable speed drive ATV310L at 3.0 kW, variable speed drive ATV310L at 4.0 kW, variable speed drive ATV310L at 5.5 kW, motion servo drive LXM16D at 0.1 kW, 200...230 V, single phase, motion servo drive LXM16D at 0.2 kW, 200...230 V, single phase, motion servo drive LXM16D at 0.4 kW, 200...230 V, single phase, motion servo drive LXM16D at 0.75 kW, 200...230 V, single phase, motion servo drive LXM16D at 1 kW, 200...230 V, single phase, motion servo drive LXM16D at 1.5 kW, 200...230 V, single phase |
| Accessory / separate part category | protection accessories |
| Product or component type | braking resistor |
| Range compatibility | Altivar 32, Lexium 15, Lexium 32, Lexium 32i, Altivar Machine ATV320, Lexium 52, Easy Altivar 310L, Easy Lexium 16 |
| Complementary | |
| Continuous power | 100 W |
| Cable length | 0.75 m |
| Net weight | 0.41 kg |
| Protection type | thermal protection via the servo drive |
| Energy peak | 2700 J at 480 V, 3000 J at 400 V, 4500 J at 230 V, 4400 J at 115 V |
| Average power available | 25 W at 50 °C |
| Environment | |
| Ambient air temperature for operation | 0-50 °C |
| Ambient air temperature for storage | -25-85 °C |
| IP degree of protection | IP65 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |