Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Ohmic value | 27 Ohm |
| Range of product | Altivar, Lexium |
| Product compatibility | ATV32HU22M2, variable speed drive ATV320 at 2.2 kW, 200...240 V, single phase, motion servo drive LXM16D at 0.75 kW, 200...230 V, single phase, motion servo drive LXM16D at 1 kW, 200...230 V, single phase, motion servo drive LXM16D at 1.5 kW, 200...230 V, single phase |
| Accessory / separate part category | protection accessories |
| Product or component type | braking resistor |
| Range compatibility | Lexium 05, Altivar 32, Lexium 28, Altivar Machine ATV320, Lexium 52, Lexium 32i, Lexium 32, Lexium 15, Easy Lexium 16 |
| Complementary | |
| Continuous power | 200 W |
| Cable length | 3 m |
| Net weight | 1.2 kg |
| Protection type | thermal protection via the servo drive |
| Energy peak | 4300 J at 480 V, 4900 J at 400 V, 7400 J at 230 V, 9700 J at 115 V |
| Average power available | 50 W at 50 °C |
| Environment | |
| Ambient air temperature for operation | 0-50 °C |
| Ambient air temperature for storage | -25-85 °C |
| IP degree of protection | IP65 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |