Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Targeted region | Asia Pacific., Europe, Australia. |
| Power consumption in VA | 3.4 VA |
| Product or component type | actuator |
| Product destination | pressure independent control valves |
| Spring return timing | 24 s |
| Complementary | |
| Actuator | linear |
| Force lbf | 34 lbf |
| Power consumption in W | 1.4 W |
| Stroke length | 7.5-7.5 mm |
| Control type | automatic reset |
| Electrical insulation class | class III |
| Force N | 150 N |
| Analogue input range | 0...10 V DC, 2...10 V DC |
| [Us] rated supply voltage | 24 V AC/DC |
| Environment | |
| Ambient air temperature for operation | -10-55 °C |
| Relative humidity | 0-95 % 0...95 % RH non-condensing |
| IP degree of protection | IP54 |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |