Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | power meter |
| Product name | PowerLogic ION7400 |
| Range | PowerLogic |
| Device short name | ION7403 |
| Variant | advanced |
| Complementary | |
| Communication network type | IPv6 (internet protocol) |
| Network frequency | 50 Hz, 60 Hz |
| Measurement voltage | 57-400 V AC 42...69 Hz between phase and neutral, 100-690 V AC 42...69 Hz between phases |
| Standards | IEC 62052-11, IEC 61557-12, IEC 62053-22, IEC 62053-24, IEC 61326-1, IEEE 1588, IEC 62586 |
| Number of outputs | 1 pulse |
| Power consumption in VA | 18 VA at 415 V AC |
| Number of inputs | 3 digital 30 V AC, 3 digital 60 V DC |
| Poles description | 3P + N, 3P, 1P + N |
| [In] rated current | 1 A, 5 A, 10 A |
| Cybersecurity | enable/disable communication ports, port hardening, Syslog protocol support, password protection, robust security logs |
| Width | 90.5 mm |
| Installation category | III |
| Memory capacity | 512 MB |
| Product certifications | CE, cULus, N998 |
| Type of measurement | current, voltage, frequency total, active and reactive power total, apparent power total, power factor total, active and reactive power per phase, rms, apparent power per phase, rms, power factor per phase, rms, active and reactive energy total, apparent energy per phase, rms |
| Frequency measurement range | 42-69 Hz |
| Mounting mode | clip-on |
| Sampling rate | 512 samples/cycle |
| Net weight | 528 g |
| Type of installation | indoor installation |
| Measurement current | 50-10000 mA |
| Mounting support | DIN rail |
| Data recording | time stamping, trending/forecasting, waveform logs, sequence of event recording, min/max of instantaneous values, harmonics logs, data logs, sag and swell logs, GPS synchronisation, event logs, alarm logs, 64 data recorders |
| Isolation voltage | III400-690 V conforming to IEC 61010-1:ed. 3, III400-690 V conforming to EN 61010-1:ed. 3, III347-600 V conforming to UL 61010-1:ed. 3, III347-600 V conforming to CSA C22.2 No 61010-1:ed. 3 |
| Analogue input type | voltage (impedance 5 MOhm), current (impedance 0.3 mOhm) |
| Accuracy class | class 0.2S active energy conforming to IEC 62053-22, class 0.2 active energy conforming to ANSI C12.20, class 0.2 active power conforming to IEC 61557-12, class 0.5S reactive energy conforming to IEC 62053-24, class 0.5 power factor conforming to IEC 61557-12, class 0.2 voltage conforming to IEC 61557-12, class 0.2 current conforming to IEC 61557-12, class 0.2 frequency conforming to IEC 61557-12, class 0.2 active energy conforming to IEC 61557-12 |
| Communication port support | ETHERNET, screw terminal block: RS485, mini B USB: USB |
| Power quality analysis | conforming to EN 50160: 2010 compliance report, conforming to IEEE 519: 2014 compliance report, conforming to IEC 61000-4-30: class A power quality measurement, up to the 63rd harmonic, conforming to IEEE 519: 2014 harmonic distortion, conforming to IEC 61000-4-30: class A waveform capture, voltage sag and swell detection, conforming to IEC 62586 programmablity (logic and math functions), conforming to IEC 62586 power quality monitoring, conforming to IEC 61000-4-15 flicker, disturbance direction detection, rapid voltage change |
| Height | 90.5 mm |
| Communication port protocol | Modbus RTU at 115 kbauds - 2-wire, ION at 115 kbauds - 2-wire, DNP3, IEC 61850, Modbus TCP/IP, Ethernet Modbus TCP/IP daisy chain at 10/100 Mbit/s, RSTP 801.1d 2004, DLMS |
| Communication service | SMTP e-mail notification, NTP time synchronization, RSTP support, DHCP, PTP time synchronization |
| Depth | 90.8 mm |
| Information displayed | voltage, current, frequency, power, energy consumption, harmonic distortion |
| [Us] rated supply voltage | 90...415 V AC 45...65 Hz +/- 10 %, 110...415 V DC +/- 10 % |
| Measurement accuracy | current +/- 0.1 %, voltage +/- 0.1 %, active energy +/- 0.2 % |
| Web services | customizable home page, file upload/download via FTP, file upload/download via SFTP, web server, alarm notification by e-mail, viewing of captured waveform (FTP), viewing of captured waveform (web), HTTPS server |
| Display type | without display |
| Device application | revenue billing, WAGES metering, data aggregation, power monitoring |
| Environment | |
| Electromagnetic compatibility | electrostatic discharge conforming to IEC 61000-4-2, radiated radio-frequency electromagnetic field immunity test conforming to IEC 61000-4-3, electrical fast transient/burst immunity test conforming to IEC 61000-4-4, surge immunity test conforming to IEC 61000-4-5, conducted RF disturbances (2...150 Hz) conforming to IEC 61000-4-6, magnetic field at power frequency conforming to IEC 61000-4-8, voltage dips and interruptions immunity test conforming to IEC 61000-4-11, immunity to impulse waves conforming to IEC 61000-4-12, conducted and radiated emissions conforming to EN 55022, conducted and radiated emissions conforming to EN 55011, conducted and radiated emissions conforming to FCC part 15, conducted and radiated emissions conforming to ICES-003, conducted RF disturbances (2...150 Hz) conforming to CLC/TR 50579, surge withstand conforming to IEEE C37.90.1 |
| IP degree of protection | IP30 conforming to IEC 60529 |
| Operating altitude | 3000 m |
| Ambient air temperature for operation | -25-70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Relative humidity | 5-95 % |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |