Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | power meter |
| Product name | PowerLogic ION7400 |
| Range | PowerLogic |
| Device short name | ION7400 |
| Variant | essential |
| Complementary | |
| Communication network type | IPv6 (internet protocol) |
| Network frequency | 50 Hz, 60 Hz |
| Measurement voltage | 57-400 V AC 42...69 Hz between phase and neutral, 100-690 V AC 42...69 Hz between phases |
| Standards | IEC 62053-22, IEC 62052-11, IEC 62053-24, IEC 61557-12, IEC 61326-1, IEEE 1588, IEC 62586 |
| Number of outputs | 1 pulse |
| Power consumption in VA | 18 VA at 415 V AC |
| Display resolution | 320 x 240 pixels QVGA |
| Number of inputs | 3 digital 30 V AC, 3 digital 60 V DC |
| Poles description | 1P + N, 3P, 3P + N |
| [In] rated current | 10 A, 5 A, 1 A |
| Cybersecurity | Syslog protocol support, robust security logs, enable/disable communication ports, password protection, port hardening |
| Width | 98 mm |
| Installation category | III |
| Memory capacity | 64 MB |
| Product certifications | CE, cULus, N998 |
| Type of measurement | current, voltage, frequency total, active and reactive power total, apparent power total, power factor total, active and reactive power per phase, rms, apparent power per phase, rms, power factor per phase, rms, active and reactive energy per phase, rms, apparent energy per phase, rms |
| Frequency measurement range | 42-69 Hz |
| Mounting mode | flush-mounted |
| Sampling rate | 128 samples/cycle |
| Net weight | 706 g |
| Type of installation | indoor installation |
| Measurement current | 50-10000 mA |
| Mounting support | framework |
| Data recording | alarm logs, waveform logs, sequence of event recording, event logs, sag and swell logs, data logs, harmonics logs, GPS synchronisation, time stamping, trending/forecasting, min/max of instantaneous values, 10 data recorders |
| Isolation voltage | III400-690 V conforming to IEC 61010-1:ed. 3, III400-690 V conforming to EN 61010-1:ed. 3, III347-600 V conforming to UL 61010-1:ed. 3, III347-600 V conforming to CSA C22.2 No 61010-1:ed. 3 |
| Analogue input type | voltage (impedance 5 MOhm), current (impedance 0.3 mOhm) |
| Accuracy class | class 0.2S active energy conforming to IEC 62053-22, class 0.2 active energy conforming to ANSI C12.20, class 0.2 active power conforming to IEC 61557-12, class 0.5S reactive energy conforming to IEC 62053-24, class 0.5 power factor conforming to IEC 61557-12, class 0.2 voltage conforming to IEC 61557-12, class 0.2 current conforming to IEC 61557-12, class 0.2 frequency conforming to IEC 61557-12, class 0.2 active energy conforming to IEC 61557-12 |
| Communication port support | ETHERNET, screw terminal block: RS485, optical probe: fiber optic, mini B USB: USB |
| Power quality analysis | conforming to EN 50160: 2010 compliance report, conforming to IEEE 519: 2014 compliance report, up to the 63rd harmonic, harmonic distortion, waveform capture, voltage sag and swell detection, programmablity (logic and math functions), conforming to IEC 62586 power quality monitoring |
| Height | 112 mm |
| Communication port protocol | Modbus RTU at 115 kbauds - 2-wire, ION at 115 kbauds - 2-wire, DNP3 at 10/100 Mbit/s, IEC 61850 at 115 kbauds - 2-wire, Modbus TCP/IP, Ethernet Modbus TCP/IP daisy chain at 10/100 Mbit/s, RSTP 801.1d 2004, Ansi C12.19, DLMS |
| Communication service | DHCP, RSTP support, NTP time synchronization, SMTP e-mail notification, PTP time synchronization |
| Depth | 78.5 mm |
| Information displayed | voltage, current, frequency, power, energy consumption, harmonic distortion |
| [Us] rated supply voltage | 90...415 V AC 45...65 Hz +/- 10 %, 110...415 V DC +/- 10 % |
| Measurement accuracy | current +/- 0.1 %, voltage +/- 0.1 %, active energy +/- 0.2 % |
| Web services | customizable home page, file upload/download via FTP, file upload/download via SFTP, web server, alarm notification by e-mail, viewing of captured waveform (FTP), viewing of captured waveform (web), HTTPS server |
| Display type | colour TFT LCD |
| Device application | revenue billing, WAGES metering, data aggregation, power monitoring |
| Environment | |
| Electromagnetic compatibility | electrostatic discharge conforming to IEC 61000-4-2, radiated radio-frequency electromagnetic field immunity test conforming to IEC 61000-4-3, electrical fast transient/burst immunity test (2...150 Hz) conforming to IEC 61000-4-4, surge immunity test conforming to IEC 61000-4-5, conducted RF disturbances conforming to IEC 61000-4-6, magnetic field at power frequency conforming to IEC 61000-4-8, voltage dips and interruptions immunity test conforming to IEC 61000-4-11, immunity to impulse waves conforming to IEC 61000-4-12, conducted and radiated emissions conforming to EN 55022, conducted and radiated emissions conforming to EN 55011, conducted and radiated emissions conforming to FCC part 15, conducted and radiated emissions conforming to ICES-003, conducted RF disturbances (2...150 Hz) conforming to CLC/TR 50579, surge withstand conforming to IEEE C37.90.1 |
| IP degree of protection | IP54 front: conforming to IEC 60529, IP30 body: conforming to IEC 60529 |
| Operating altitude | 3000 m |
| Ambient air temperature for operation | -25-70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Relative humidity | 5-95 % |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |