Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | motor controller |
| Product name | TeSys Tera |
| Range | TeSys |
| Bus type | Profibus DP 2-wire RS 485 interface, addressing 1...125, transmission rate 9.6 kbit/s...12 Mbit/s, SUB-D 9 with 2 shielded twisted pairs, Profibus DP 2-wire RS 485 interface, addressing 1...125, transmission rate 1.5 Mbit/s, terminal block with 2 shielded twisted pairs |
| Supply voltage limits | 85-265 V AC/DC |
| Device short name | LTMT |
| Current consumption | 8...62.8 mA |
| Communication port protocol | Profibus DP |
| [Us] rated supply voltage | 100...240 V AC/DC 50/60 Hz |
| Device application | equipment monitoring and control |
| Complementary | |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Short-circuit withstand | 100 kA |
| Width | 112 mm |
| Depth | 90 mm |
| Maximum operating frequency | 2 Hz |
| Contacts type and composition | 2 NO fault signal, 1 NO + 1 NC fault signal |
| Permissible power | 480 VA (AC-15), Ie = 2 A, 500000 cycles (output), 30 W (DC-13), Ie = 1.25 A, 500000 cycles (output) |
| Pollution degree | 3 |
| Maximum operating rate | 1800 cyc/h |
| Current state 0 guaranteed | digital input: 0...60 V and 5 mA for 10 ms |
| Protection type | thermal overload protection, thermal motor protection via the drive by continuous calculation of I²t, stalled rotor, phase unbalance, phase loss, phase reversal, ground fault protection, undervoltage, overvoltage, under power/over power, load shedding scheme, voltage dip management, max number of start, excessive starting time, locked rotor, power factor variation |
| Load current | 10 A at 250 V AC/DC, 5 A at 30 V DC |
| Tightening torque | control circuit: 0.5-0.6 N.m flat screwdriver 3 mm |
| Network and machine diagnosis type | event recording, remaining operating time before overload tripping, waiting time after overload tripping, running hours counter/operating time, trip history information, starting current and time, phase fault and earth fault trip counters, motor statistics, controller operations, start curve showing motor start record, pre-alarm of potential faults |
| Current state 1 guaranteed | digital input: 85...265 V and 5 mA for 10 ms |
| [Ui] rated insulation voltage | 250 V AC conforming to IEC 60185 |
| Overvoltage category | III |
| Height | 45 mm |
| Logic input number | 4 |
| Connections - terminals | control circuit: connector 1 cable(s) 0.2-2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible without cable end, control circuit: connector 2 cable(s) 0.2-1.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible without cable end, control circuit: connector 1 cable(s) 0.25-2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible with ferrule with cable end, control circuit: connector 2 cable(s) 0.2-1.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible with ferrule with cable end, control circuit: connector 1 cable(s) 0.25-2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible stranded with cable end, control circuit: connector 2 cable(s) 0.2-1.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible stranded with cable end, control circuit: connector 1 cable(s) 0.2-2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) solid with cable end, control circuit: connector 2 cable(s) 0.2-1 mm² (AWG 24...AWG 14) solid with cable end |
| Input current | 3 mA at 100...240 V |
| Associated fuse rating | 0.5 A gG for control circuit |
| Measurement accuracy | 1 % current (0.3...3 A), 1 % current (2.5...25 A), 3 % current (7...70 A), 3 % current (10...100 A), 1 % voltage (110...690 V), +/- 2.5 % earth fault current external measurement, +/- 3...5 % earth fault current internal measurement (current > 0.03 A in the 0.3...3 A range), +/- 3...5 % earth fault current internal measurement (current > 0.25 A in the 2.5...25 A range), +/- 3...5 % earth fault current internal measurement (current > 0.7 A in the 7...70 A range), +/- 3...5 % earth fault current internal measurement (current > 1 A in the 10...100 A range), +/- 2 % temperature, +/- 2 % THD measurement, +/- 3...6 % power factor, +/- 2...5 % active and reactive energy, +/- 30 min/year internal clock |
| Web services | web server |
| Metering type | thermal memory, line, phase and average current, line to line and average voltage, motor temperature input, ground fault current Ig, active and reactive power, active and reactive energy, frequency, total voltage harmonic distortion THD (V), total voltage harmonic distortion THD (U), total current harmonic distortion THD (I), phase sequence |
| Environment | |
| Standards | EN/IEC 60947-4-1, UL/CSA 60947-4-1 |
| Mechanical robustness | vibrations mounted on symmetrical rail: 1 Gn, 5...300 Hz conforming to EN/IEC 60068-2-27, vibrations plate mounted: 4 Gn, 5...300 Hz conforming to EN/IEC 60068-2-6, shocks half sine wave acceleration: 15 Gn for 11 ms conforming to EN/IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP20 |
| Product certifications | UL, IEC, cUL |
| Operating altitude | <= 2000 m without derating |
| Ambient air temperature for operation | -20-70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40-80 °C |
| Fire resistance | 650 °C conforming to IEC 60947-1, 960 °C conforming to UL 94 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |