Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | motor controller |
| Product name | TeSys Tera |
| Range | TeSys |
| Bus type | Ethernet IEEE 802.3 interface, addressing 0...159, transmission rate 10...100 Mbit/s, 2xRJ45 with 4 shielding pairs cable |
| Supply voltage limits | 85-265 V AC/DC |
| Device short name | LTMT |
| Current consumption | 8...62.8 mA |
| Communication port protocol | Ethernet TCP/IP |
| [Us] rated supply voltage | 100...240 V AC/DC 50/60 Hz |
| Device application | equipment monitoring and control |
| Complementary | |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Short-circuit withstand | 100 kA |
| Width | 112 mm |
| Depth | 90 mm |
| Maximum operating frequency | 2 Hz |
| Contacts type and composition | 2 NO fault signal, 1 NO + 1 NC fault signal |
| Permissible power | 480 VA (AC-15), Ie = 2 A, 500000 cycles (output), 30 W (DC-13), Ie = 1.25 A, 500000 cycles (output) |
| Pollution degree | 3 |
| Maximum operating rate | 1800 cyc/h |
| Current state 0 guaranteed | digital input: 0...12 V and 5 mA for 10 ms |
| Protection type | overload protection, stalled rotor, locked rotor, short-circuit, undercurrent, overcurrent, current unbalance, phase reversal, phase loss, earth fault protection internal, earth fault protection external, excessive starting time, max number of start, undervoltage, overvoltage, voltage unbalance, underfrequency, overfrequency, reacceleration, temperature protection, analog input protection, communication failure, fail to stop, under power, over power, power factor variation, anti-backspin timer, block output, DI interlock protection |
| Load current | 10 A at 250 V AC/DC, 5 A at 30 V DC |
| Tightening torque | control circuit: 0.5-0.6 N.m flat screwdriver 3 mm |
| Network and machine diagnosis type | motor statistics, motor status, event recording, running hours counter/operating time, number of starts and stops, running hours /stop hours counter, start curve showing motor start record, pre-alarms, trip history information, alarm counters |
| Current state 1 guaranteed | digital input: 85...265 V and 5 mA for 10 ms |
| [Ui] rated insulation voltage | 690 V AC conforming to IEC 60185 |
| Overvoltage category | III |
| Height | 45 mm |
| Logic input number | 4 |
| Connections - terminals | control circuit: connector 1 cable(s) 0.2-2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible without cable end, control circuit: connector 2 cable(s) 0.2-1.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible without cable end, control circuit: connector 1 cable(s) 0.25-2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible with ferrule with cable end, control circuit: connector 2 cable(s) 0.2-1.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible with ferrule with cable end, control circuit: connector 1 cable(s) 0.25-2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible stranded with cable end, control circuit: connector 2 cable(s) 0.2-1.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible stranded with cable end, control circuit: connector 1 cable(s) 0.2-2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) solid with cable end, control circuit: connector 2 cable(s) 0.2-1 mm² (AWG 24...AWG 14) solid with cable end |
| Input current | 3 mA at 100...240 V |
| Associated fuse rating | 0.5 A gG for control circuit |
| Measurement accuracy | 1 % current (0.3...3 A), 1 % current (2.5...25 A), 3 % current (7...70 A), 3 % current (10...100 A), 1 % voltage (110...690 V), +/- 2.5 % earth fault current external measurement, +/- 3...5 % earth fault current internal measurement (current > 0.03 A in the 0.3...3 A range), +/- 3...5 % earth fault current internal measurement (current > 0.25 A in the 2.5...25 A range), +/- 3...5 % earth fault current internal measurement (current > 0.7 A in the 7...70 A range), +/- 3...5 % earth fault current internal measurement (current > 1 A in the 10...100 A range), +/- 2 % temperature, +/- 2 % THD measurement, +/- 3...6 % power factor, +/- 2...5 % active and reactive energy, +/- 30 min/year internal clock |
| Web services | web server |
| Metering type | thermal memory, line, phase and average current, line to line and average voltage, motor temperature input, ground fault current Ig, active and reactive power, active and reactive energy, frequency, total voltage harmonic distortion THD (V), total voltage harmonic distortion THD (U), total current harmonic distortion THD (I), phase sequence |
| Environment | |
| Standards | EN/IEC 60947-4-1, UL/CSA 60947-4-1 |
| Mechanical robustness | vibrations mounted on symmetrical rail: 1 Gn, 5...300 Hz conforming to EN/IEC 60068-2-27, vibrations plate mounted: 4 Gn, 5...300 Hz conforming to EN/IEC 60068-2-6, shocks half sine wave acceleration: 15 Gn for 11 ms conforming to EN/IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP20 |
| Product certifications | UL, IEC, cUL |
| Operating altitude | <= 2000 m without derating |
| Ambient air temperature for operation | -20-70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40-80 °C |
| Fire resistance | 650 °C conforming to IEC 60947-1, 960 °C conforming to UL 94 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |