Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | circuit breaker |
| Product name | PowerPact L |
| Range | PowerPact |
| Device application | distribution |
| Device short name | L-Frame |
| Complementary | |
| Mounting mode | unit mount (lug) |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Terminal identifier | AL600LS52K3 |
| Trip unit technology | electronic, standard, MicroLogic 3.3, LI |
| [Ue] rated operational voltage | 600 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-3 |
| Mounting support | lug |
| Breaking capacity code | J |
| Local signalling | ready: 1 LED (green), alarm: 1 LED 90 % Ir (orange), alarm: LED 105 % Ir (red), switched off (OFF): 1 trip indicator (green) |
| Number of slots | 2 slot(s) for auxiliary switch OF (plug-in), 1 slot(s) for alarm switch SD (plug-in), 1 slot(s) for overcurrent trip switch SDE (plug-in), 1 slot(s) for voltage release MN or MX (plug-in) |
| Electrical connection | lugs, line, lugs, load |
| Net weight | 6.2 kg |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 8 kV conforming to IEC 60947-2 |
| Circuit breaker application | HACR rated |
| Utilisation category | category A |
| [In] rated current | 600-600 A |
| [Ui] rated insulation voltage | 750 V conforming to IEC 60947-2 |
| Communication interface | Modbus, Ethernet |
| Poles description | 3P |
| Width | 140 mm |
| Depth | 110 mm |
| [Ics] rated service breaking capacity | 65 kA at 220/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 35 kA at 380/440/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 18 kA at 500/525 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 20 kA at 250 V DC conforming to IEC 60947-2, 20 kA at 500 V DC conforming to IEC 60947-2 |
| Trip unit name | MicroLogic 3.3 |
| Height | 340 mm |
| Tightening torque | 50-50 N.m for 70-240 mm² (AWG 2/0...500 kcmil) |
| Control type | toggle |
| Wire stripping length | 31 mm, 61 mm |
| Long time pick-up adjustment range | 0.25...1 x In |
| Continuous current rating | 80 % |
| Breaking capacity | 100 kA at 240 V AC 50/60 Hz conforming to UL 489, 65 kA at 480 V AC 50/60 Hz conforming to UL 489, 25 kA at 600 V AC 50/60 Hz conforming to UL 489, 20 kA at 250 V DC conforming to UL 489 |
| Suitability for isolation | yes conforming to IEC 60947-2 |
| AWG gauge | 2 x AWG 2/0...500 kcmil aluminium/copper |
| Colour | black |
| Environment | |
| Standards | UL, CSA, NEMA, NOM-003-SCFI-2000, IEC 60947-2 |
| Operating altitude | < 2000 m without derating, 5000 m with derating |
| Ambient air temperature for operation | -25-70 °C |
| Product certifications | UL, CSA, NOM |
| IP degree of protection | front cover: IP40 |
| Pollution degree | 3 conforming to IEC 60947-1 |
| Ambient air temperature for storage | -50-85 °C |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |