Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | servo motor integrated drive |
| Range of product | PacDrive 3 |
| Device short name | ILM |
| Complementary | |
| Mounting support | international standard flange |
| Number of motor poles | 6 |
| Shaft length | 30 mm |
| Nominal output power | 720 W |
| Centring collar diameter | 60 mm |
| Key width | 20 mm |
| Shaft diameter | 14 mm |
| Shaft end | untapped |
| Feedback type | absolute multiturn SinCos Hiperface |
| [In] rated current | 1.5 A |
| Continuous stall current | 3 A |
| Torque constant | 0.76 N.m/A at 120 °C |
| Circle diameter of the mounting holes | 82 mm |
| Maximum radial force Fr | 730 N at 1000 rpm, 580 N at 2000 rpm, 510 N at 3000 rpm, 460 N at 4000 rpm, 430 N at 5000 rpm, 400 N at 6000 rpm |
| Centring collar depth | 2.5 mm |
| Maximum current Irms | 12 A |
| Number of mounting holes | 4 |
| Nominal speed | 6000 rpm |
| Peak stall torque | 8.7 N.m |
| Nominal torque | 1.15 N.m |
| Number of motor stacks | 3 |
| Rotor inertia | 0.58 kg.cm² |
| Maximum axial force Fa | 0.2 x Fr |
| Holding brake | without |
| Second shaft | without second shaft end |
| Length | 259 mm |
| Net weight | 4.2 kg |
| Mounting holes diameter | 5.5 mm |
| Stator resistance | 2.7 Ohm at 20 °C for Ph/Ph, 1.88 Ohm at 120 °C for Ph/N |
| Continuous stall torque | 2.2 N.m |
| Back emf constant | 49 V/krpm at 20 °C |
| Speed feedback resolution | 128 periods |
| Stator inductance | 13 mH at 20 °C for Ph/Ph, 6.5 mH at 120 °C for Ph/N |
| Motor flange size | 70 mm |
| [Us] rated supply voltage | 24 V |
| Type of cooling | natural convection |
| Environment | |
| IP degree of protection | IP54 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |