Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | EV charge controller |
| Product name | EcoStruxure EV Charging Expert |
| Range | EcoStruxure EV Charging Expert |
| Type of installation | indoor |
| Complementary | |
| [Us] rated supply voltage | 9...36 V DC |
| Standards | IEC 61000-6-1, IEC 61131-2 |
| Mounting support | DIN rail |
| Number of zones | 20 |
| Mounting position | horizontal/vertical |
| Width | 99 mm |
| Depth | 48 mm |
| Load type | 250 charge points |
| Power consumption in W | 24 W |
| Electromagnetic compatibility | conducted and radiated emissions conforming to EN 55011 |
| Mounting mode | wall mount |
| Number of devices | 250 charging stations |
| Software version | latest available version |
| Product certifications | CE, UKCA, RCM |
| Installed device | modem 3G/4G (to be ordered separately), meter device (to be ordered separately) |
| Range compatibility | EVlink EVlink Pro AC, EVlink EVlink Pro DC, EVlink EVlink Smart Wallbox, EVlink EVlink City, EVlink EVlink parking, Schneider Charge Pro |
| Total number of groups | 4 |
| Net weight | 950 g |
| Communication service | web server for HTTPS, web server for OCPP 1.6J |
| Charge management | dynamic |
| Targeted country | all |
| Height | 141 mm |
| Communication interface | Ethernet RJ45 Cat.6 to connect device to PC, Ethernet RJ45 to connect device to charging station, modem to connect device to central management system |
| Function available | with priority charging profile, with time-of-use settings, with PV integration, with BEMS integration via API, with authentication via badges, with transaction logs |
| Device application | to manage the overall energy allocated to each vehicle |
| Environment | |
| Ambient air temperature for operation | -20-70 °C |
| Relative humidity | 10-95 % |
| IP degree of protection | IP20 |
| Ambient air temperature for storage | -40-80 °C |