Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | EV charge controller |
| Product name | EcoStruxure EV Charging Expert |
| Type of installation | indoor |
| Range | EcoStruxure EV Charging Expert |
| Complementary | |
| Product certifications | CE, EAC, RCM |
| Installed device | modem 3G/4G (to be ordered separately), meter device (to be ordered separately) |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC |
| Targeted country | all |
| Height | 150 mm |
| Standards | EN/IEC 61131-2, EN 55011, EN/IEC 61000-6-4 |
| Mounting support | DIN rail |
| Range compatibility | Schneider Charge Pro |
| Power consumption in W | 16 W |
| Electromagnetic compatibility | conducted and radiated emissions class A conforming to EN 55022 |
| Services | commercial service plan 0...50 °C |
| Total number of groups | 3 |
| Net weight | 1 kg |
| Communication interface | Ethernet RJ45 Cat.6 to connect device to PC, Ethernet RJ45 to connect device to charging station, modem to connect device to central management system |
| Communication service | web server for HTTPS, web server for OCPP 1.6J |
| Number of zones | 5 |
| Function available | without priority charging profile, with time-of-use settings, without PV integration, without BEMS integration via API, without authentication via badges, without transaction logs |
| Mounting mode | wall mount |
| Number of devices | 30 charging stations |
| Software version | latest available version |
| Input type | energy meter |
| Mounting position | horizontal/vertical |
| Width | 157 mm |
| Depth | 46 mm |
| Device application | to manage the overall energy allocated to each vehicle |
| Charge management | dynamic |
| Load type | 60 charge points |
| Environment | |
| Ambient air temperature for operation | 0-50 °C |
| Relative humidity | 10-95 % |
| Ambient air temperature for storage | -20-60 °C |
| IP degree of protection | IP40 |
| Operating altitude | 0...2000 m |