Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Suitable for operating system Linux | true |
| Suitable for operating system Windows Vista | false |
| Product or component type | essential edge controller |
| Suitable for operating system Windows 2000 | false |
| Suitable for operating system Windows 2003 Server | false |
| Memory type | 4 GB RAM LPDDR4 internal |
| Suitable for runtime operating system | LINUX |
| Sound card present | false |
| Range of product | Harmony iPC |
| Software package | EAE V 24.1 default |
| Suitable for operating system Windows XP | false |
| Suitable for operating system Windows 8 | false |
| Suitable for operating system Windows 7 | false |
| Device short name | essential edge controller |
| Suitable for operating system Windows ME | false |
| Storage capacity | 32 GB |
| Customer specific configuration possible | false |
| Operating system | Linux Debian 12 |
| Suitable projecting operating system | LINUX |
| Other memory media present | false |
| Suitable for operating system Windows CE | false |
| Graphic card present | false |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Suitable for operating system Windows 9x | false |
| Processor name | ARM Cortex-A53 quad core, ARM Cortex-A53 quad core at 1.6 GHz NXP i.MX8M Plus |
| Suitable for operating system | LINUX |
| Data storage equipment | 32 GB eMMC (soldered) |
| Complementary | |
| Number of unused slots ISA | 0 |
| Number of HW interfaces PROFINET | 0 |
| Inrush current | 6 A |
| Number of HW interfaces industrial Ethernet | 2 |
| IO-link master present | false |
| Radio standard Bluetooth | false |
| Hard disk storage present | false |
| Supporting protocol for CAN | True |
| Number of HW interfaces parallel | 0 |
| Range compatibility | EcoStruxure Automation Expert |
| Width | 98.2 mm |
| Supporting protocol for KNX | False |
| Depth | 48 mm |
| Supporting protocol for other bus systems | False |
| Number of unused slots PCI | 0 |
| Power consumption in W | 9.36 W |
| Supporting protocol for SERCOS | False |
| Number of HW interfaces USB | 2 |
| Supporting protocol for ASI | False |
| Supporting protocol for PROFINET CBA | False |
| Audio/video interface | HDMI 1.4 |
| Fixing mode | 7.5 mm symmetrical DIN rail: on rail |
| Front installation possible | false |
| Diskette drive present | false |
| Supporting protocol for EtherNet/IP | True |
| Bearing track assembly possible | false |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels at 60 Hz |
| Radio standard GPRS | false |
| Type of cooling | fanless |
| Number of HW interfaces serial TTY | 0 |
| Number of HW interfaces other | 0 |
| Number of unused slots other | 0 |
| Number of HW interfaces Wireless | 0 |
| Radio standard GSM | false |
| Supporting protocol for INTERBUS | False |
| Number of unused slots PC-Card (PCMCIA) | 0 |
| Number of slots | 2 slot(s) for mini PCIe |
| Suitable for safety functions | true |
| Net weight | 950 g |
| Supporting protocol for MODBUS | false |
| Supporting protocol for DeviceNet Safety | False |
| Communication port protocol | RJ45, RS232/RS485/RS422 |
| Wall mounting/direct mounting possible | false |
| Supporting protocol for EtherCAT | false |
| Rack-assembly possible | false |
| DC control voltage | 24-24 V |
| Number of unused slots AGP | 0 |
| Supporting protocol for LON | False |
| Integrated connection type | HDMI with 1 on front, Ethernet with 2 1 RJ45, SMSC LAN7500 on front, USB 3.0 type A with 2 on front, TPM connector Ver 2.0, TPM module by default on motherboard |
| Supporting protocol for PROFIsafe | False |
| Number of free PCIe slots | 0 |
| Supporting protocol for Foundation Fieldbus | False |
| Number of HW interfaces serial RS422 | 2 |
| Height | 140.76 mm |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC |
| Radio standard UMTS | false |
| Supporting protocol for AS-Interface Safety at Work | False |
| Supporting protocol for SafetyBUS P | False |
| Supporting protocol for PROFIBUS | False |
| Number of HW interfaces serial RS485 | 2 |
| Number of HW interfaces serial RS232 | 2 |
| Supporting protocol for Data-Highway | False |
| Supporting protocol for PROFINET IO | False |
| Supporting protocol for DeviceNet | False |
| Number of HW interfaces SCSI | 0 |
| Number of HW interfaces PS2 | 0 |
| Supporting protocol for SUCONET | False |
| Power losses | 9.36 kW |
| Device mounting | DIN rail |
| Environment | |
| Vibration resistance | 9.8 m/s² |
| Shock resistance | 147 m/s² |
| Ambient air temperature for operation | -20-70 °C |
| Pollution degree | <= 2, <= 2 conforming to UL 61010 |
| Product certifications | CE, UKCA, RCM, cULus |
| IP degree of protection | IP20 DIN rail:, IP20 |
| Electromagnetic compatibility | EN/IEC 61131-2 |
| Ambient air temperature for storage | -40-80 °C |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |