Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | charging station |
| Connector type | 2 RJ45 for Ethernet LAN connection |
| Product name | EVlink Pro AC |
| Communication network type | Ethernet, bluetooth, 3G/4Gmodem optional, Modbus TCP |
| Range | EVlink |
| Device short name | EVB3 |
| Operating mode | clustered architecture, standalone |
| Communication service | JSON smart charging for OCPP 1.6 |
| Communication port protocol | OCPP 1.6 |
| Function available | charge detail records, load management, diagnosis capabilities, software updates |
| Complementary | |
| Local signalling | 1 green LED light strip, function: available, 1 blue LED light strip, function: charging, 1 red LED light strip, function: fault indication |
| Access control system | badge RFID conforming to ISO/IEC 14443 A and B, badge RFID conforming to ISO/IEC 15693, badge NFC, free access |
| Technology type | MIFARE Classic, MIFARE Ultralight, MIFARE Plus |
| Height | 529 mm |
| Cable entry | bottom entry, top entry, rear entry |
| NFC tag type | type 1, type 2, type 4, type 5 |
| Poles description | 1P + N for power circuit |
| RFID frequency | 13.56 MHz |
| Width | 317 mm |
| Colour | front face: white (RAL 9003), housing: dark grey (RAL 7016), back part: black (RAL 9005) |
| Product certifications | EV Ready, CE |
| Mounting mode | wall-mounted, wall-mounted (kit enclosure), floor-standing (pedestal), floor-standing (kit enclosure) |
| Provided equipment | 1 residual direct current detection device (RDC-DD) integrated |
| Range compatibility | EVlink EcoStruxure EV Charging Expert, EVlink EVlink Pro AC Metal, EcoStruxure EcoStruxure EV Advisor |
| Socket number | 1 |
| Net weight | 7.2 kg |
| Type of installation | indoor, outdoor |
| Control type | can be controlled by remote |
| Mounting support | pedestal, to be ordered separately, kit enclosure, to be ordered separately |
| Input type | binary for power limitation closing contact, binary for delayed charging closing contact, binary for vehicle detection closing contact |
| Operating altitude | 2000 m without derating |
| Earthing system | TT, TN-S, TN-C-S, IT (single phase network only allowed, 400V 3 phases network forbidden) |
| Protection device type | residual direct current detection device (RDC-DD) - 6 mA |
| Number of inputs | 3 |
| Standards | EN/IEC 61851-1:ed. 3, EN/IEC 62196-1:ed. 2, EN/IEC 62196-2:ed. 1, EN 61000-6-2:2019, EN 61000-6-3:2007, EN 61000-6-3:2011/A1, IEC 60884-1, NF C 61314, ISO 15118 |
| Depth | 153 mm |
| Output type | front side T2 with shutter socket-outlet / silver plated contacts |
| Nominal output power | 7.4 kW 32 A 222...240 V |
| [Us] rated supply voltage | 220...240 V AC 50/60 Hz |
| Environment | |
| IK degree of protection | IK10 |
| Ambient air temperature for operation | -30-45 °C |
| IP degree of protection | IP55 |
| Relative humidity | 5-95 % |
| Ambient air temperature for storage | -40-80 °C |