Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | socket-outlet |
| Poles description | 1P + N |
| Socket-outlet type | T2 with shutter |
| Range | EVlink |
| Maximum supply current | 32 A |
| Range compatibility | EVlink EVlink Pro AC EVB3 charging station, EVlink EVlink Pro AC Metal |
| [Us] rated supply voltage | 220...240 V AC |
| Complementary | |
| Material | plastic |
| Width | 194.92 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 234.45 mm |
| Environment | |
| IK degree of protection | IK10 conforming to IEC 62262 |
| Ambient air temperature for operation | -30-50 °C |
| IP degree of protection | IP55 conforming to IEC 60529 |
| Ambient air temperature for storage | -40-80 °C |