Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product name | PowerLogic T500 |
| Range | PowerLogic |
| Device short name | HU280 |
| Complementary | |
| Programming language | ST (structured text), IL (instruction list), LD (ladder), FBD (function block diagram), SFC (sequential function chart), calculation formula |
| Product or component type | communication gateway |
| Power consumption in VA | 15 W |
| Cybersecurity | role-based access control, embedded firewall, secured interface, secure boot, encryption engine, certificate based authentication, firmware signature, security log, TPM (Trusted Platform Module) secure storage |
| Realtime clock | built-in clock, clock drift +/- 2 ppm at 0-40 °C, built-in clock, clock drift +/- 3.5 ppm at 40-85 °C |
| Memory capacity | 32 GB eMMC, 4 GB RAM DDR4, up to 64 GB slot for Secure Digital card |
| Operating system | RTLinux |
| Time synchronisation protocol | IRIG-B, GPS, PTP, SNTP |
| Encryption protocol | AES (Advanced Encryption Standard), 3DES, MD5/SHA, RSA/ECC, single-pass authentication encryption |
| Data recording | event logs, sequence of event recording, alarms |
| Communication port support | ETHERNET 4 100/1000 SFP, 10/100BASE-T 3 RJ45 |
| Communication service | TLS, DHCP client, RADIUS client, LDAP client, Syslog protocol support, web server (HTTPS) |
| Communication port protocol | IEC 61850 client/server, DNP3 serial and TCP client/server, IEC 60870-5-101 client/server, IEC 60870-5-103 client mode, IEC 60870-5-104 client/server, Modbus serial and TCP client/server |
| Processor name | ARM Cortex-A53 quad core at 1.1 GHz, ARM Cortex-M4 at 400 MHz |
| Software function | event log, alarm, Operating/Status report, assistance in commissioning and operating the installation, security/authority verification, reports and diagrams, device status, device operation, configuration management, firmware management, logging sessions, role management, data monitoring and control, TCP/serial traces, clock management, certificate management, cybersecurity log, customizable HMI screens |
| Environment | |
| Standards | IEC 62351, IEC 61850-3 |
| Type of installation | indoor vertical, outdoor in cabinet |
| Width | 44 mm |
| Depth | 180 mm |
| IK degree of protection | IK07 conforming to IEC 62235 |
| Ambient air temperature for operation | -40-70 °C |
| User language | multi-language |
| Electromagnetic compatibility | radiated emission (30...6000 MHz) conforming to CISPR 32, conducted emission (0.15...30 MHz) conforming to CISPR 32, electrostatic discharge - test level: level 4 criteria B (contact discharge) conforming to IEC 61000-4-2, electrostatic discharge - test level: level 4 (air discharge) conforming to IEC 61000-4-2, radiated radio-frequency electromagnetic field immunity test - test level: level 3 criteria A (80...2700 MHz) conforming to IEC 61000-4-3, radiated radio-frequency electromagnetic field immunity test - test level: level 2 (2700...6000 MHz) conforming to IEC 61000-4-3, conducted RF disturbances (27 MHz +/- 0.135 MHz) conforming to IEC 61000-4-6, surge immunity test - test level: level 3 criteria A (signal (symmetrical)) conforming to IEC 61000-4-5, surge immunity test - test level: level 4 (signal (asymmetrical)) conforming to IEC 61000-4-5, conducted RF disturbances criteria A (150 kHz...80 MHz) conforming to IEC 61000-4-6, magnetic field at power frequency - test level: level 5 criteria B conforming to IEC 61000-4-8, immunity to magnetic fields - test level: 1000 A/m (1.2/50 µs) conforming to IEC 61000-4-9, immunity to magnetic fields - test level: 1000 A/m (8/20 µs) conforming to IEC 61000-4-9, conducted disturbance emission - test level: 30 V criteria A (continuous) conforming to IEC 61000-4-16, conducted disturbance emission - test level: 300 V (1 s) conforming to IEC 61000-4-16, DC distribution network conforming to IEC 61000-4-17, damped oscillatory wave - test level: 2.5 kV CM, 1 kV DM (at 1 MHz) conforming to IEC 61000-4-18, voltage dips and interruptions immunity test - test level: 100 % (5 s) conforming to IEC 61000-4-29, voltage dips and interruptions immunity test - test level: 70 % (500 ms) conforming to IEC 61000-4-29, voltage dips and interruptions immunity test - test level: 40 % (200 ms) conforming to IEC 61000-4-29, voltage dips and interruptions immunity test - test level: 0 % (10 ms) conforming to IEC 61000-4-29, electrical fast transient/burst immunity test - test level: level 4 criteria A (5 kHz) conforming to IEC 61000-4-4, immunity to ripple - test level: 10 % Un, 15 % Un (100 Hz) conforming to IEC 61000-4-17, damped oscillatory magnetic field - test level: 100 A/m (at 0.1 MHz) conforming to IEC 61000-4-10, damped oscillatory magnetic field - test level: 100 A/m (at 1 MHz) conforming to IEC 61000-4-10 |
| Fixing mode | by screw |
| Relative humidity | 5-95 % conforming to IEC 60068-2-30 |
| IP degree of protection | IP20 conforming to IEC 60529 |
| Product certifications | CE, UKCA, WEEE |
| Environmental characteristic | exposure to cold 16 h conforming to -40 °C conforming to EN 60068-2-1, exposure to dry heat 16 h conforming to 85 °C conforming to EN 60068-2-2, temperature variation for 3 cycles 3 h (95-95 %) conforming to 70 °C conforming to EN 60068-2-14, exposure to damp heat in service 6 cycles 24 h (95-95 %) conforming to 55 °C conforming to EN 60068-2-30, exposure to damp heat not in service 10 days (90-96 %) conforming to 40 °C conforming to EN 60068-2-78 |
| Operating altitude | 2000 m |
| Height | 244 mm |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Mechanical robustness | vibrations conforming to EN 60068-2-6, vibrations conforming to EN 60255-21-1, shocks conforming to EN 60068-2-27, shocks conforming to EN 60255-21-2, seismic tests conforming to EN 60255-21-3, free fall resistance conforming to EN/IEC 60068-2-31 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |