Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Range of product | PowerLogic |
| Product or component type | power supply |
| Device short name | PS280/V2 |
| Complementary | |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC |
| Environment | |
| IK degree of protection | IK07 conforming to IEC 62262 |
| Height | 180 mm |
| Standards | IEC 61850-3 |
| Mounting support | DIN rail |
| Electromagnetic compatibility | radiated emission class A (30...1000 MHz) conforming to EN 55022, conducted emission class A (0.15...30 MHz) conforming to EN 55022, electrostatic discharge - test level: level 4 criteria B conforming to IEC 61000-4-2, radiated radio-frequency electromagnetic field immunity test - test level: level 4 criteria A (80...2700 MHz) conforming to IEC 61000-4-3, electrical fast transient/burst immunity test - test level: level 4 criteria A conforming to IEC 61000-4-4, surge immunity test - test level: level 3 criteria A conforming to IEC 61000-4-5, conducted RF disturbances - test level: level 3 criteria A conforming to IEC 61000-4-6, magnetic field at power frequency - test level: level 5 criteria B conforming to IEC 61000-4-8, conducted disturbance emission - test level: level 4 criteria A conforming to IEC 61000-4-16, damped oscillating waves - test level: level 3 conforming to IEC 61000-4-18 |
| Ambient air temperature for operation | -40-70 °C |
| IP degree of protection | IP20 conforming to IEC 60529 |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Operating position | vertical |
| Width | 245 mm |
| Depth | 45 mm |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |