Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | voltage module |
| Range | PowerLogic |
| Complementary | |
| Accessibility for operation | front |
| Reactive power rating | 440 kVA |
| Overload withstand | 2 In, 60 s, 5 In, 10 s, 30 In, 200 ms, 30 In, if overload is exceeded equipment integrity is not guaranteed, 200 ms |
| Continuous regulation range | -20-20 % |
| Admitted output load | up to 100% in variation, up to 100% in unbalance, inverter overload 110 %, 30 s, inverter overload 150 %, 1 s |
| Network rated voltage | 400-400 V AC |
| Surface finish | polyester powder |
| [THDU] total harmonic distorsion | 0-5 % (nominal), 5-8 % (maximum): output voltage regulated at +/- 1 %, 8-10 % (short time): output voltage regulated at +/- 3 %, 10-10 % (limit) |
| Material | cold-rolled steel, hot-rolled steel |
| Electromagnetic compatibility | voltage dips and interruptions immunity test conforming to IEC 61000-4-34, immunity for industrial environments conforming to IEC 61000-6-2, emission standard for industrial environments conforming to IEC 61000-6-4 |
| Function available | secondary function |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 10 % |
| Type of cooling | forced cooling |
| Mean time to repair | 2 h |
| Enclosure mounting | floor-standing |
| Output voltage accuracy | +/- 1 % typical |
| Efficiency | at global efficiency load factor (98 %), linear load at at nominal power load factor ,PF 0.8 (97.7 %), linear load at at nominal power load factor ,PF 1 (98.1 %), non-linear load at at nominal power load factor (97.4 %) |
| Sag correction capability | For 3 phases 40-40 % for 30 s, accuracy +/- 1 % |
| Poles description | 3P, 3P + N |
| Sag correction response | 3 ms |
| Location of connection | bottom |
| Noise level | 75-75 dB |
| Environment | |
| Product certifications | CE, C-Tick |
| Height | 2152 mm |
| Standards | IEC 62477-1, SEMI F47, ISO 14001, ISO 9001 |
| Ambient air temperature for operation | 0-40 °C |
| Pollution degree | 2 |
| Net weight | 1250 kg |
| Ambient air temperature for storage | -15-45 °C |
| Relative humidity | 0-95 % non-condensing |
| Operating altitude | <= 1000 m without derating |
| Colour | light grey (RAL 7035) |
| Width | 1214 mm |
| Overvoltage category | III |
| Depth | 750 mm |
| IP degree of protection | IP20 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |