Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | wall light |
| Product name | TPWL Series |
| Range | Clipsal |
| Device application | lighting |
| Complementary | |
| [Ue] rated operational voltage | 230...240 V AC 50 Hz |
| Fixing mode | screwed |
| Width | 80 mm |
| Shape | cylindrical |
| Depth | 100 mm |
| Operational power in W | 9 W |
| Electrical insulation class | class I |
| Colour rendering index | R<sub>a</sub>=80 |
| Mounting mode | surface mounted |
| Luminous flux | 260 lm, 350 lm, 410 lm |
| Provided equipment | allen key, 2 screws, washer |
| Colour | black |
| Device mounting | wall mounted |
| Colour temperature | 3000 K, 4000 K, 6500 K |
| Length | 60 mm |
| Net weight | 716 g |
| Type of installation | outdoor |
| Targeted country | Australia |
| Height | 210 mm |
| Bulb lifespan | 15000 h |
| Light source | LED |
| Environment | |
| Ambient air temperature for operation | -10-45 °C |
| IK degree of protection | IK10 |
| IP degree of protection | IP54 |
| Relative humidity | 10-95 % non-condensing |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |