Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | floodlight |
| Range | Clipsal |
| Main colour tint | black |
| Device application | lighting |
| Complementary | |
| [Ue] rated operational voltage | 230 V AC 50 Hz |
| Height | outdoor: 210 mm |
| Width | 155 mm |
| Depth | 33 mm |
| Cable length | 0.6 m |
| Operational power in W | 50 W |
| Colour rendering index | R<sub>a</sub>=80 |
| Device mounting | surface, ceiling |
| Colour temperature | 4000 K |
| Net weight | 1.45 kg |
| Type of installation | outdoor |
| Beam angle | 110 ° |
| Luminous flux | 0...95 % RH non-condensing: 5250 lm |
| Bulb lifespan | 50000 h |
| Light source | LED |
| Environment | |
| Ambient air temperature for operation | -20-40 °C |
| Environmental characteristic | weatherproof |
| IP degree of protection | IP65 |
| Targeted country | Australia, New Zealand |
| Relative humidity | 10-95 % |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 36 |