Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | downlight |
| Colour tint | white |
| Range | Clipsal |
| Main colour tint | white |
| Market segment | residential |
| Complementary | |
| [Ue] rated operational voltage | 230/240 V AC 50 Hz |
| Cut-out dimensions | 90 mm |
| Width | 103 mm |
| Depth | 86 mm |
| Colour rendering index | R<sub>a</sub>=80 |
| Rated power in W | 7 W |
| Device mounting | ceiling |
| Net weight | 190 g |
| Beam angle | 60 ° |
| Luminous flux | 800 lm 3000 K, 800 lm 4000 K, 800 lm 6000 K |
| Targeted country | Australia |
| Height | 86 mm |
| Bulb lifespan | 35000 h |
| Light source | LED |
| Environment | |
| Insulation contact rating | IC-4 |
| IK degree of protection | IK02 |
| IP degree of protection | IP44 |
| Unified glare rating | < 22 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 36 |