Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | batten light |
| Product name | TPDB Series |
| Range | Clipsal |
| Market segment | small commercial, residential |
| Device application | lighting |
| Complementary | |
| [Ue] rated operational voltage | 230/240 V AC 50 Hz |
| Width | 70 mm |
| Shape | rectangular |
| IK degree of protection | IK02 |
| Operational power in W | 18 W |
| Electrical insulation class | class I |
| Mounting mode | surface mounting |
| Luminous flux | 2250 lm |
| IP degree of protection | IP20 |
| Main colour tint | white |
| Device mounting | surface |
| Colour temperature | 3000 K, 4000 K, 5000 K |
| Length | 600 mm |
| Net weight | 930 g |
| Type of installation | indoor/outdoor |
| Height | 68 mm |
| Bulb lifespan | 50000 h |
| Light source | LED 18 W |
| Environment | |
| Ambient air temperature for operation | -10-45 °C |
| Colour rendering index | R<sub>a</sub>=80 |
| Targeted country | Australia |
| Relative humidity | 10-95 % non-condensing |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 36 |