Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Battery type | internal battery, sealed rechargeable, lead-acid battery |
| Product or component type | uninterruptible power supply (UPS) |
| Cable length | 1.52 m |
| Range of product | Easy UPS 1Ph BVS Series |
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Complementary | |
| Charging time | 8 h |
| Display type | LED indicator |
| Electrical connection | input: 1 cable, output: 4 outlet Australian |
| Net weight | 5.3 kg |
| Width | 16.05 cm |
| Height | 9.25 cm |
| Local signalling | LCD display for status and alert, alarm, continuous or intermittent tone for overload, alarm, distinctive for low battery |
| Power range | 800 VA |
| Depth | 30.5 cm |
| Mounting mode | wall mount |
| Mounting support | wall-mount |
| Product or component type | uninterruptible power supply (UPS) |
| Battery type | lead-acid internal included |
| Range of product | Back-UPS |
| Cable length | 1.52 m |
| Graph display | 1 |
| Control panel | LED Status display with on line : on battery |
| UPS connectivity | none |
| Environment | |
| Operating altitude | 0...1968.3 m |
| Relative humidity | 0-90 %, non-condensing |
| Standards | EN/IEC 62040-2:2018, EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006, EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 |
| Ambient air temperature for operation | 0-40 °C |
| Product certifications | RCM, CE |
| Transfer time | 6 ms typical : 10 ms maximum |
| Physical | |
| Mounting support | wall-mount |
| Batteries & Runtime | |
| Battery type | lead-acid battery, sealed rechargeable, internal battery |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 24 |