Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Rated power in VA | 500 VA |
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Rated power in W | 300 W |
| Complementary | |
| Mounting mode | wall mount |
| Mounting support | wall-mount |
| Product or component type | uninterruptible power supply (UPS) |
| Battery type | lead-acid internal included |
| Range of product | Back-UPS |
| Cable length | 1.52 m |
| Graph display | 1 |
| Type of signal | sine wave |
| Control panel | LED Status display with on line : on battery |
| UPS connectivity | none |
| Environment | |
| Product certifications | CE, RCM |
| Operating altitude | 0...1968.3 m |
| Ambient air temperature for operation | 0-40 °C |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021, EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006, EN/IEC 62040-2:2018 |
| Batteries & Runtime | |
| Battery type | lead-acid battery, sealed rechargeable, internal battery |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 24 |