Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Nominal output power | 1100 W for LXM05AD28M2, 200...240 V, single phase, 1100 W for LXM05BD28M2, 200...240 V, single phase, 1100 W for LXM05CD28M2, 200...240 V, single phase, 1100 W for LXM05AD42M3X, 200...240 V, three phase, 1100 W for LXM05BD42M3X, 200...240 V, three phase, 1100 W for LXM05CD42M3X, 200...240 V, three phase, 1300 W for LXM15LD28M3, 230 V, three phase, 1700 W for LXM15LD17N4, 230 V, three phase, 1700 W for LXM15LD21M3, 230 V, three phase, 1800 W for LXM05AD34N4 at 10 A, 380...480 V, three phase, 1800 W for LXM05BD34N4, 380...480 V, three phase, 1800 W for LXM05CD34N4, 380...480 V, three phase, 2000 W for LXM15MD28N4, 400 V, three phase, 2000 W for LXM15MD40N4, 400 V, three phase, 2200 W for LXM15LD17N4, 400 V, three phase, 2200 W for LXM15MD28N4, 480 V, three phase, 2200 W for LXM15MD40N4, 480 V, three phase, 2300 W for LXM15LD17N4, 480 V, three phase, 2000 W for LXM32.D30N4 at 10 A, 400 V, three phase, 2600 W for LXM32.D30N4 at 10 A, 480 V, three phase |
| Mounting support | international standard flange |
| Peak stall torque | 28.3 N.m for LXM32.D30N4 at 10 A, 400 V, three phase, 28.3 N.m for LXM32.D30N4 at 10 A, 480 V, three phase, 19.69 N.m for LXM05AD28M2, 200...240 V, single phase, 19.69 N.m for LXM05BD28M2, 200...240 V, single phase, 19.69 N.m for LXM05CD28M2, 200...240 V, single phase, 15.5 N.m for LXM15LD21M3, 230 V, three phase, 12.5 N.m for LXM15LD17N4, 230 V, three phase, 12.5 N.m for LXM15LD17N4, 400 V, three phase, 12.5 N.m for LXM15LD17N4, 480 V, three phase, 19.69 N.m for LXM15LD28M3, 230 V, three phase, 19.69 N.m for LXM15MD28N4, 400 V, three phase, 19.69 N.m for LXM15MD28N4 at 10 A, 480 V, three phase, 23.17 N.m for LXM15MD40N4, 400 V, three phase, 23.17 N.m for LXM15MD40N4, 480 V, three phase, 23.01 N.m for LXM05AD34N4, 380...480 V, three phase, 23.17 N.m for LXM05AD42M3X, 200...240 V, three phase, 23.01 N.m for LXM05BD34N4, 380...480 V, three phase, 23.17 N.m for LXM05BD42M3X, 200...240 V, three phase, 23.01 N.m for LXM05CD34N4, 380...480 V, three phase, 23.17 N.m for LXM05CD42M3X, 200...240 V, three phase |
| Holding brake | without |
| Product or component type | servo motor |
| Product compatibility | LXM05AD28M2 at 200...240 V single phase, LXM05BD28M2 at 200...240 V single phase, LXM05CD28M2 at 200...240 V single phase, LXM15LD21M3 at 230 V three phase, LXM05AD42M3X at 200...240 V three phase, LXM05BD42M3X at 200...240 V three phase, LXM05CD42M3X at 200...240 V three phase, LXM15LD17N4 at 230 V three phase, LXM15LD17N4 at 400 V three phase, LXM15LD17N4 at 480 V three phase, LXM15LD28M3 at 230 V three phase, LXM05AD34N4 at 380...480 V three phase, LXM05BD34N4 at 380...480 V three phase, LXM05CD34N4 at 380...480 V three phase, LXM15MD28N4 at 400 V three phase, LXM15MD28N4 at 480 V three phase, LXM15MD40N4 at 400 V three phase, LXM15MD40N4 at 480 V three phase, LXM32.D30N4 at 400 V three phase, LXM32.D30N4 at 480 V three phase |
| Shaft end | untapped |
| Electrical connection | rotatable right-angled connectors |
| Nominal torque | 6.3 N.m for LXM32.D30N4 at 10 A, 400 V, three phase, 6.3 N.m for LXM32.D30N4 at 10 A, 480 V, three phase, 3.7 N.m for LXM15LD17N4, 480 V, three phase, 6.73 N.m for LXM05AD28M2, 200...240 V, single phase, 6.73 N.m for LXM05BD28M2, 200...240 V, single phase, 6.73 N.m for LXM05CD28M2, 200...240 V, single phase, 4.6 N.m for LXM15MD28N4, 480 V, three phase, 4.6 N.m for LXM15MD40N4, 480 V, three phase, 4.7 N.m for LXM15LD17N4, 400 V, three phase, 5 N.m for LXM15MD28N4, 400 V, three phase, 5 N.m for LXM15MD40N4, 400 V, three phase, 5.7 N.m for LXM05AD34N4 at 10 A, 380...480 V, three phase, 5.7 N.m for LXM05BD34N4, 380...480 V, three phase, 5.7 N.m for LXM05CD34N4, 380...480 V, three phase, 6 N.m for LXM15LD17N4, 230 V, three phase, 6 N.m for LXM15LD21M3, 230 V, three phase, 6.3 N.m for LXM15LD28M3, 230 V, three phase, 6.73 N.m for LXM05AD42M3X, 200...240 V, three phase, 6.73 N.m for LXM05BD42M3X, 200...240 V, three phase, 6.73 N.m for LXM05CD42M3X, 200...240 V, three phase |
| Maximum mechanical speed | 6000 rpm |
| Speed feedback resolution | 131072 points/turn x 4096 turns |
| IP degree of protection | IP50 standard |
| Nominal speed | 3000 rpm for LXM32.D30N4 at 10 A, 400 V, three phase, 4000 rpm for LXM32.D30N4 at 10 A, 480 V, three phase, 4500 rpm for LXM15LD17N4, 400 V, three phase, 6000 rpm for LXM15LD17N4, 480 V, three phase, 1500 rpm for LXM05AD28M2, 200...240 V, single phase, 1500 rpm for LXM05BD28M2, 200...240 V, single phase, 1500 rpm for LXM05CD28M2, 200...240 V, single phase, 1500 rpm for LXM05AD42M3X, 200...240 V, three phase, 1500 rpm for LXM05BD42M3X, 200...240 V, three phase, 1500 rpm for LXM05CD42M3X, 200...240 V, three phase, 2000 rpm for LXM15LD28M3, 230 V, three phase, 2500 rpm for LXM15LD17N4 at 10 A, 230 V, three phase, 2500 rpm for LXM15LD21M3, 230 V, three phase, 3000 rpm for LXM05AD34N4, 380...480 V, three phase, 3000 rpm for LXM05BD34N4, 380...480 V, three phase, 3000 rpm for LXM05CD34N4, 380...480 V, three phase, 4000 rpm for LXM15MD28N4, 400 V, three phase, 4000 rpm for LXM15MD40N4, 400 V, three phase, 4500 rpm for LXM15MD28N4, 480 V, three phase, 4500 rpm for LXM15MD40N4, 480 V, three phase |
| Device short name | BSH |
| Continuous stall torque | 8 N.m for LXM32.D30N4 at 10 A, 400 V, three phase, 8 N.m for LXM32.D30N4 at 10 A, 480 V, three phase, 7.8 N.m for LXM05CD28M2, 200...240 V, single phase, 7.8 N.m for LXM05AD28M2, 200...240 V, single phase, 7.8 N.m for LXM05BD28M2, 200...240 V, single phase, 7.8 N.m for LXM05BD34N4, 380...480 V, three phase, 7.8 N.m for LXM05BD42M3X, 200...240 V, three phase, 7.8 N.m for LXM05CD34N4, 380...480 V, three phase, 7.8 N.m for LXM05CD42M3X, 200...240 V, three phase, 6.7 N.m for LXM15LD21M3, 230 V, three phase, 6.7 N.m for LXM15LD17N4, 230 V, three phase, 6.7 N.m for LXM15LD17N4 at 10 A, 400 V, three phase, 6.7 N.m for LXM15LD17N4, 480 V, three phase, 7.8 N.m for LXM15LD28M3, 230 V, three phase, 7.8 N.m for LXM15MD28N4, 400 V, three phase, 7.8 N.m for LXM15MD28N4, 480 V, three phase, 7.8 N.m for LXM15MD40N4, 400 V, three phase, 7.8 N.m for LXM15MD40N4, 480 V, three phase, 7.8 N.m for LXM05AD34N4, 380...480 V, three phase, 7.8 N.m for LXM05AD42M3X, 200...240 V, three phase |
| Complementary | |
| Stator electrical time constant | 6.15 ms at 20 °C |
| Derating altitude scale | 80.0 m |
| Number of motor stacks | 3 |
| Minimum operational altitude | 0.0 m |
| Rotor inertia | 3.22 kg.cm² |
| Number of motor poles | 4.0 |
| Maximum axial force Fa | 0.2 x Fr |
| Motor figures | 400.0 V |
| Second shaft | without second shaft end |
| Shaft length | 40 mm |
| Network number of phases | three phase, 3 |
| Length | 240.5 mm |
| Maximum current Irms | 28.3 A for LXM15LD21M3, 28.3 A for LXM15LD28M3, 28.3 A for LXM15LD17N4, 28.3 A for LXM15MD28N4, 28.3 A for LXM15MD40N4, 28.3 A for LXM05AD28M2, 28.3 A for LXM05AD42M3X, 28.3 A for LXM05AD34N4, 28.3 A for LXM05BD28M2, 28.3 A for LXM05BD42M3X, 28.3 A for LXM05BD34N4, 28.3 A for LXM05CD28M2, 28.3 A for LXM05CD42M3X, 28.3 A for LXM05CD34N4, 28.3 A for LXM32.D30N4, 28.3 A |
| Number of mounting holes | 4 |
| Net weight | 7.4 kg |
| Sizing reference | BSH1003P |
| Centring collar diameter | 95 mm |
| Shaft diameter | 19 mm |
| Mounting holes diameter | 9 mm |
| Peak nominal torque | 28.3 N.m |
| Inertia | 0.0 kg.cm² of brake, 3.22 kg.cm² of motor |
| Feedback type | multiturn SinCos Hiperface |
| [In] rated current | 4.9 A |
| Stator resistance | 1.43 Ohm at 20 °C |
| Range compatibility | Lexium 05, Lexium 32, Lexium 15 |
| Continuous stall current | 6.6 A |
| Nominal torque | 5.7 N.m full speed, 6.85 N.m half speed |
| Maximum operational altitude | 3000.0 m |
| Torque constant | 1.22 N.m/A at 120 °C |
| Maximum permanent current | 28.3 A |
| Minimum ambient air temperature for operation | -20.0 °C |
| Circle diameter of the mounting holes | 115 mm |
| Continuous power | 3.14 W |
| Temperature magnet hot | 100 °C |
| Switching frequency | 8 kHz |
| Saturation coefficient 2 | -0.00825198010683367 |
| Saturation coefficient 3 | -2.15661038194E-19 |
| Saturation coefficient 1 | 3.838766479861E-18 |
| Derating temperature scale | 80.0 °C |
| Maximum radial force Fr | 1050 N at 1000 rpm, 660 N at 4000 rpm, 730 N at 3000 rpm, 830 N at 2000 rpm |
| Output current 3s peak | 28.3 A |
| Back emf constant | 77 V/krpm at 120 °C |
| Centring collar depth | 3.5 mm |
| Stator inductance | 4.7 mH at 20 °C |
| Device short name | BSH |
| Type of cooling | natural convection |
| Motor flange size | 100 mm |
| Derating temperature start | 40.0 °C |
| Accuracy error [angular] | 1.4 ° |
| Derating altitude start | 1000.0 m |
| [Us] rated supply voltage | 480 V |
| Nominal speed | 4000 rpm |
| Maximum ambient air temperature for operation | 60.0 °C |
| Maximum [In] rated current | 4.9 A |
| Motor voltage drop coefficient | 1 |
| Temperature magnet rt | 20 °C |
| Coefficient 1_5 | -7.11E-28 N.m/rpm5 |
| Coefficient 1_6 | 0 N.m/rpm6 |
| Coefficient 1_3 | -1.523090322E-20 N.m/rpm3 |
| Coefficient 1_4 | 4.835797E-24 N.m/rpm4 |
| Coefficient 1_1 | -0.000575000000011603 N.m/rpm |
| Coefficient 1_2 | 2.1869380257082E-17 N.m/rpm² |
| Temperature copper hot | 120 °C |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |