Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Mounting support | 85 mm flange |
| Product or component type | motion control motor |
| Length | 98 mm |
| Centring collar diameter | 73 mm |
| Motor type | 3-phase stepper motor |
| Range compatibility | Lexium SD3 |
| Complementary | |
| Nominal torque | 4 N.m |
| Rotor inertia | 2.2 kg.cm² |
| Holding brake | without |
| Second shaft | without second shaft end |
| Net weight | 3.2 kg |
| Angular acceleration | 200000 rad/s² |
| Holding torque | 4.52 N.m |
| Shaft diameter | 12 mm |
| Shaft end | smooth shaft |
| Resistance | 5.8 Ohm (winding) |
| Electrical connection | terminal box |
| [In] rated current | 2 A |
| Accuracy error | +/- 6 arc min |
| Circle diameter of the mounting holes | 98.99 mm |
| Maximum radial force Fr | 100 N (first shaft end), 50 N (second shaft end) |
| Resolution | 1.8 °, 0.9 °, 0.72 °, 0.36 °, 0.18 °, 0.09 °, 0.072 °, 0.036 ° step angle, 200, 400, 500, 1000, 2000, 4000, 5000, 10000 steps number of full steps per revolution |
| Maximum starting frequency | 5.3 kHz |
| Time constant | 9 ms |
| Service life in hours | 20000 h (bearing) |
| Maximum axial force Fa | 175 N (tensile force), 30 N (force pressure) |
| Environment | |
| Standards | IEC 60072-1, IEC 50347 |
| Temperature class | F winding conforming to IEC 60034-1 |
| Vibration resistance | 20 m/s² maximum, A conforming to IEC 60034-14 |
| Operating altitude | <= 1000 m without power derating |
| Ambient air temperature for operation | -25-40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -25-70 °C |
| Relative humidity | 15-85 % without condensation |
| IP degree of protection | IP56 shaft bushing: conforming to IEC 60034-5, IP56 total except shaft bushing: conforming to IEC 60034-5 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |