Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | Power Distribution Block |
| Short-circuit current | 65 kA |
| [In] rated current | 335-335 A, for copper, 270-270 A, for aluminium |
| Range of product | 9080LB |
| Complementary | |
| Mounting support | surface mount |
| Electrical connection | tin plated aluminium lugs |
| Connections - terminals | load: lug 45 lbf.in for AWG 6...AWG 4 copper or aluminium wire, load: lug 40 lbf.in for AWG 8 copper or aluminium wire, load: lug 35 lbf.in for AWG 14 copper wire, load: lug 50 lbf.in for AWG 2 copper or aluminium wire, load: lug 35 lbf.in for AWG 12...AWG10 copper or aluminium wire, line: lug 375 lbf.in for AWG 6...400 kcmil copper or aluminium wire |
| Net weight | .71 kg |
| Material | phenolic: block |
| Width | 6.03 in |
| Depth | 2.91 in |
| Number of poles | 3 |
| [Ue] rated operational voltage | 600 V AC/DC |
| [Ics] rated service breaking capacity | 65 kA conforming to UL 508 A |
| Height | 4.75 in |
| Ambient air temperature for operation | -40-302 °F |
| Wire stripping length | line: 1.06 in, load: 0.56 in for top connection, load: 1 in for bottom connection |
| Number of cables | line 1 , AWG 6...400 kcmil, copper or aluminium, load 6 , AWG 14...AWG 2, copper or aluminium |
| Product compatibility | 9080LB33 |
| Number of terminals | 1 line, 6 load |
| Environment | |
| Product certifications | CSA file 70361 class 6228 01, CE, UL recognized E60616 CCN XCFR2 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |