Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Operator additional information | screw-on plastic with set screw |
| Range of product | Harmony 9001SK |
| Product or component type | head for push-button |
| Device short name | 9001SK |
| Complementary | |
| Operator profile | mushroom Ø 35 mm |
| Shape of signaling unit head | round |
| Cap/operator or lens colour | red |
| Size | 30 mm |
| Device presentation | basic element |
| Contacts type and composition | without contact block |
| Bezel material | plastic |
| Mechanical durability | 5000000 cycles |
| Type of operator | spring return |
| Environment | |
| Product certifications | CSA LR24590 class 3211 03, UL listed file E42259 CCN NKCR, CE |
| Ambient air temperature for operation | -25-70 °C |
| Vibration resistance | 7 gn (f= 2-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| IP degree of protection | IP66, IP65/IP66 |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| Overvoltage category | class II conforming to IEC 61140 |
| NEMA degree of protection | NEMA 1, NEMA 12, NEMA 13, NEMA 2, NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X |
| Protective treatment | TC |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |