Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Mounting diameter | 22 mm |
| Product or component type | head for illuminated selector switch |
| Shape of signaling unit head | round |
| Bezel material | dark grey plastic |
| Operator profile | yellow standard handle |
| Range of product | Harmony XB5 |
| Product compatibility | universal LED |
| Device short name | ZB5 |
| Operator position information | 2 positions 90° |
| Type of operator | stay put |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Complementary | |
| Cap/operator or lens colour | yellow |
| CAD overall width | 29 mm |
| CAD overall depth | 43 mm |
| Main group | illum select switch |
| Mechanical durability | 1000000 cycles |
| Group of product | illum. integral LED |
| Net weight | 0.016 kg |
| Customizable | no, 0 |
| Electrical composition code | M3 for <4 contacts using single blocks in front mounting with integral LED, M6 for <2 contacts using single blocks in front mounting with integral LED and transformer, M10 for <2 contacts using single blocks in front mounting with integral LED, MF1 for <2 contacts using single blocks in front mounting with integral LED, MR1 for <2 contacts using single blocks in rear mounting with integral LED, M4 for <4 contacts using single and double blocks in front mounting with integral LED |
| CAD overall height | 29 mm |
| Device presentation | basic element |
| Compatibility code | ZB5 |
| Station name | XALD 1...5 cut-outs, XALK 2...5 cut-outs |
| Environment | |
| Standards | UL 508, EN/IEC 60947-5-4, CSA C22.2 No 14, EN/IEC 60947-1, EN/IEC 60947-5-5, EN/IEC 60947-5-1, JIS C8201-5-1, JIS C8201-1 |
| Shock resistance | 30 gn (duration = 18 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27, 50 gn (duration = 11 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27 |
| Vibration resistance | 5 gn (f= 2-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Overvoltage category | class II conforming to IEC 60536 |
| IK degree of protection | IK04 conforming to IEC 50102 |
| Ambient air temperature for operation | -40-70 °C |
| IP degree of protection | IP66 conforming to IEC 60529, IP67, IP69, IP69K |
| Protective treatment | TH |
| Product certifications | CSA, DNV, BV, LROS (Lloyds register of shipping), UL listed |
| Resistance to high pressure washer | 7000000 Pa at 55 °C, distance : 0.1 m |
| NEMA degree of protection | NEMA 13, NEMA 4X, UL type 4X/13 |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |