Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | safe input expansion module |
| Electrical connection | spring terminal |
| Range of product | Preventa Safety automation |
| Number of inputs | 4 analog |
| [Us] rated supply voltage | 24 V - 20...20 % DC |
| Device short name | XPSMCM |
| Function of module | analogue input current for analog input, analogue input voltage for analog input current |
| Complementary | |
| Number of terminal blocks | 4 |
| Integrated connection type | backplane expansion bus |
| Cable cross section | 0.2-1.5 mm² - AWG 24...AWG 16 flexible cablewithout cable end, 0.2-2.5 mm² - AWG 24...AWG 14 flexible cablewithout cable end, 0.25-1 mm² - AWG 23...AWG 18 flexible cablewith cable end, without bezel, 0.25-2.5 mm² - AWG 23...AWG 14 flexible cablewith cable end, with bezel, 0.25-2.5 mm² - AWG 23...AWG 14 flexible cablewith cable end, without bezel, 0.5-1.5 mm² - AWG 20...AWG 16 flexible cablewith cable end, with double bezel, 0.2-1 mm² - AWG 24...AWG 18 solid cablewithout cable end, 0.2-2.5 mm² - AWG 24...AWG 14 solid cablewithout cable end |
| Power consumption in W | 3 W |
| Local signalling | 1 LED green with PWR marking for power ON, 1 LED green with RUN marking for RUN (status), 1 LED red with E IN marking for internal error, 1 LED red with E EX marking for external error, 2 LEDs orange with ADDR marking for node address, 4 LEDs green/red with IN marking for input status |
| Net weight | 0.164 kg |
| Quality labels | CE |
| Mounting support | omega 35 mm DIN rail conforming to EN 50022 |
| Width | 22.5 mm |
| Depth | 114.5 mm |
| Safety level | can reach category 4 conforming to ISO 13849-1, can reach PL = e conforming to ISO 13849-1, can reach SIL 3 conforming to IEC 61508, SILCL 3 conforming to IEC 62061 |
| Connections - terminals | 2 spring clamp terminals, removable terminal block, 1 spring clamp terminals, removable terminal block |
| Height | 99 mm |
| Discrete input voltage | 24 V DC |
| Voltage state 0 guaranteed | 0...10 V for analog input, 0...10 V for analog input voltage, 0...10 V for analogue input, 0...10 V for analogue input circuit, 0...10 V for analogue input signals, 0...10 V for temperature sensor |
| Current state 0 guaranteed | 0...20 mA (analog input), 0...20 mA (analog input current), 0...20 mA (analogue input), 0...20 mA (analogue input circuit), 0...20 mA (analogue input signals), 0...20 mA (temperature sensor) |
| Power dissipation in W | 3 W |
| Environment | |
| Product certifications | RCM, cULus, TÜV |
| Standards | IEC 62061, IEC 61508, ISO 13849-1, IEC 61800-5-1 |
| Shock resistance | 10 gn (duration = 16 ms) for 1000 shocks on each axis conforming to IEC 61496-1 |
| Vibration resistance | +/-0.35 mm (f= 10-55 Hz) conforming to IEC 61496-1 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 4 kV conforming to IEC 61800-5-1 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Ambient air temperature for operation | -10-55 °C |
| Electromagnetic compatibility | electrostatic discharge immunity test - test level: 6 kV (on contact) conforming to IEC 61000-4-2, electrostatic discharge immunity test - test level: 20 kV (on air) conforming to IEC 61000-4-2, susceptibility to electromagnetic fields - test level: 10 V/m (80...1000 MHz) conforming to IEC 61000-4-3, susceptibility to electromagnetic fields - test level: 30 V/m (1.4 GHz...2 GHz) conforming to IEC 61000-4-3 |
| IP degree of protection | IP20 (enclosure) |
| Ambient air temperature for storage | -20-85 °C |
| Service life | 20 year(s) |
| Relative humidity | 10-95 % |
| Safety reliability data | PFHd = 1.53E-8 1/h, DC > 99 %, MTTFd = 106 years high |
| Insulation | 250 V AC between power supply and housing conforming to IEC 61800-5-1 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |