Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| [Us] rated supply voltage | 24 V AC/DC 50/60 Hz, 24 V |
| Operator additional information | with plain lens |
| Mounting diameter | 22.5 mm |
| Product or component type | illuminated push-button |
| Shape of signaling unit head | round |
| Bezel material | dark grey plastic |
| Operator profile | red flush, unmarked |
| Bulb base | integral LED |
| Range of product | Harmony XB5 |
| Head type | standard |
| Device short name | XB5 |
| Light source | universal LED |
| Connections - terminals | screw clamp terminals, <= 2 x 1.5 mm² with cable end conforming to IEC 60947-1, screw clamp terminals, 1 x 0.22...2 x 2.5 mm² without cable end conforming to IEC 60947-1 |
| Contacts type and composition | 1 NO + 1 NC |
| Type of operator | spring return |
| Cap/operator or lens colour | red |
| Fixing collar material | plastic |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Contact operation | slow-break |
| Complementary | |
| Contacts usage | standard contacts |
| Terminals description ISO n°1 | (21-22)NC, (13-14)NO |
| Short-circuit protection | 10 A cartridge fuse type gG conforming to IEC 60947-5-1 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 kV conforming to IEC 60947-1 |
| GCR BRIDGE | XB5AWCUST05 |
| Service life | 100000 h at rated voltage and 25 °C |
| Signalling type | steady |
| Width | 30 mm |
| Depth | 57 mm |
| Operating travel | 1.5 mm (NC changing electrical state), 2.6 mm (NO changing electrical state), 4.3 mm (total travel) |
| Contacts material | silver alloy (Ag/Ni) |
| Supply voltage limits | 19.2-30 V DC, 21.6-26.4 V AC |
| Mechanical durability | 10000000 cycles |
| Tightening torque | 0.8-1.2 N.m conforming to IEC 60947-1 |
| Positive opening | with conforming to IEC 60947-5-1 appendix K |
| [Ith] conventional free air thermal current | 10 A conforming to IEC 60947-5-1 |
| Net weight | 0.056 kg |
| Current consumption | 18 mA |
| Resistance to high pressure washer | 7000000 Pa at 55 °C, distance : 0.1 m |
| [Ui] rated insulation voltage | 600 V (pollution degree 3) conforming to IEC 60947-1 |
| Customizable | no, 1 |
| Height | 42 mm |
| Operating force | 3.5 N NC changing electrical state, 3.8 N |
| Device presentation | complete product |
| Electrical durability | 1000000 cycles, AC-15, 2 A at 230 V, operating rate <3600 cyc/h, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C, 1000000 cycles, AC-15, 3 A at 120 V, operating rate <3600 cyc/h, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C, 1000000 cycles, AC-15, 4 A at 24 V, operating rate <3600 cyc/h, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C, 1000000 cycles, DC-13, 0.2 A at 110 V, operating rate <3600 cyc/h, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C, 1000000 cycles, DC-13, 0.5 A at 24 V, operating rate <3600 cyc/h, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C |
| Surge withstand | 1 kV conforming to IEC 61000-4-5 |
| [Ie] rated operational current | 3 A at 240 V, AC-15, A600 conforming to IEC 60947-5-1, 6 A at 120 V, AC-15, A600 conforming to IEC 60947-5-1, 0.1 A at 600 V, DC-13, Q600 conforming to IEC 60947-5-1, 0.27 A at 250 V, DC-13, Q600 conforming to IEC 60947-5-1, 0.55 A at 125 V, DC-13, Q600 conforming to IEC 60947-5-1, 1.2 A at 600 V, AC-15, A600 conforming to IEC 60947-5-1 |
| Compatibility code | XB5 |
| Electrical reliability | λ < 10exp(-6) at 5 V, 1 mA in clean environment conforming to IEC 60947-5-4, λ < 10exp(-8) at 17 V, 5 mA in clean environment conforming to IEC 60947-5-4 |
| Shape of screw head | cross compatible with Philips no 1 screwdriver, cross compatible with pozidriv No 1 screwdriver, slotted compatible with flat Ø 4 mm screwdriver, slotted compatible with flat Ø 5.5 mm screwdriver |
| Environment | |
| Shock resistance | 30 gn (duration = 18 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27, 50 gn (duration = 11 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27 |
| Vibration resistance | 5 gn (f= 2-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Overvoltage category | class II conforming to IEC 60536 |
| Electromagnetic emission | class B conforming to IEC 55011 |
| IK degree of protection | IK05 conforming to IEC 50102 |
| Ambient air temperature for operation | -40-70 °C |
| Resistance to electromagnetic fields | 10 V/m conforming to IEC 61000-4-3 |
| IP degree of protection | IP66 conforming to IEC 60529, IP69, IP69K, IP67 |
| Protective treatment | TH |
| Product certifications | CSA, LROS (Lloyds register of shipping), BV, UL listed, DNV |
| NEMA degree of protection | NEMA 13, NEMA 4X, UL type 4X/13 |
| Standards | UL 508, IEC 60947-5-1, IEC 60947-5-4, IEC 60947-1, CSA C22.2 No 14, JIS C8201-5-1, JIS C8201-1 |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| Resistance to electrostatic discharge | 6 kV on contact (on metal parts) conforming to IEC 61000-4-2, 8 kV in free air (in insulating parts) conforming to IEC 61000-4-2 |
| Resistance to fast transients | 2 kV conforming to IEC 61000-4-4 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |