Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Mounting diameter | 22.5 mm |
| Product or component type | complete illuminated push-button |
| Bezel material | plastic |
| Range of product | Easy Harmony XA2 |
| Device short name | XA2 |
| Component name | XA2A |
| Fixing collar material | plastic |
| Device presentation | complete product |
| Complementary | |
| [Us] rated supply voltage | 220 V AC 50/60 Hz, 220...230 V |
| Short-circuit protection | 10 A gL fuse conforming to IEC 60269-1 |
| Fixing center | >= 30 x 40 mm (panel) - thickness: 1-5 mm |
| Shape of signaling unit head | round |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 kV conforming to IEC 60947-1 |
| Service life | 20000 h |
| Signalling type | steady |
| Operator profile | red flush |
| Type of operator | spring return |
| Width | 30 mm |
| Depth | 73.5 mm |
| Bulb base | BA 9s |
| Supply voltage limits | 176-242 V AC |
| Mechanical durability | 1500000 cycles |
| Tightening torque | 0.8-1.2 N.m |
| Protective treatment | TC |
| Light source | LED |
| [Ith] conventional free air thermal current | 10 A |
| Net weight | 0.042 kg |
| Current consumption | < 20 mA |
| Contacts type and composition | 1 NO |
| [Ui] rated insulation voltage | 600 V conforming to IEC 60947-4-1 |
| Height | 43 mm |
| Fixing mode | fixing nut recommended torque: 2.2 N.m (+/- 0.2 N.m) |
| Connections - terminals | screw clamp terminals, clamping capacity: 2 x 1.5 mm², screw clamp terminals, clamping capacity: 1 x 2.5 mm², screw clamp terminals, clamping capacity: 1 x 0.5 mm², Faston terminals, connection size: 6.3 mm |
| Cap/operator or lens colour | red |
| Electrical durability | 500000 cycles, DC-13, 0.2 A at 110 V, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-4, 500000 cycles, AC-15, 3 A at 230 V, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-4 |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| [Ie] rated operational current | 0.27 A at 250 V, DC-13, Q600, 3 A at 240 V, AC-15, A600 |
| Contact operation | slow-break |
| Operating position | any position |
| Environment | |
| Standards | GB 14048.1, IEC 60947-1, GB 14048.5, IEC 60947-5-1 |
| Shock resistance | 50 gn (duration = 11 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27, 30 gn (duration = 18 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27 |
| Vibration resistance | 5 gn (f= 2-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Overvoltage category | class I conforming to IEC 536 |
| IK degree of protection | IK03 conforming to IEC 60529 |
| Ambient air temperature for operation | -25-55 °C |
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
| Product certifications | CCC, CE, UKCA |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |