Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Mounting diameter | 22.5 mm |
| Product or component type | complete selector switch |
| Bezel material | plastic |
| Range of product | Easy Harmony XA2 |
| Device short name | XA2 |
| Component name | XA2A |
| Fixing collar material | plastic |
| Device presentation | complete product |
| Complementary | |
| Short-circuit protection | 10 A fuse type gL conforming to IEC 60269-1 |
| Fixing center | >= 30 x 40 mm (panel) - thickness: 1-5 mm |
| Shape of signaling unit head | round |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 kV conforming to IEC 60947-1 |
| Operator profile | black standard handle (white) |
| Type of operator | spring return |
| Width | 30.0 mm |
| Depth | 70.0 mm |
| Head type | standard |
| Mechanical durability | 300000 cycles |
| Return | both sides to centre |
| Tightening torque | 0.8-1.2 N.m |
| [Ith] conventional free air thermal current | 10 A (screw-clamp terminals) |
| Net weight | 0.053 kg |
| Contacts type and composition | 2 NO |
| [Ui] rated insulation voltage | 600 V conforming to IEC 60947-1 |
| Operator position information | 3 positions 45° |
| Height | 43.0 mm |
| Fixing mode | fixing nut: 2-2.4 N.m |
| Connections - terminals | screw clamp terminal, clamping capacity: <= 2 x 1.5 mm², screw clamp terminal, clamping capacity: <= 1 x 2.5 mm², screw clamp terminal, clamping capacity: >= 1 x 0.5 mm², Faston terminals, connection size: 6.3 mm |
| Cap/operator or lens colour | black |
| Electrical durability | 500000 cycles, AC-15, 3 A at 230 V, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1, 500000 cycles, DC-13, 0.2 A at 110 V, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| [Ie] rated operational current | 3 A at 240 V, AC-15, A600, 0.27 A at 250 V, DC-13, Q600 |
| Contact operation | slow-break |
| Electrical reliability | λ < 10exp(-8) at 24 V and 5 mA conforming to IEC 60947-5-4 |
| Environment | |
| Standards | GB 14048.1, IEC 60947-1, GB 14048.5, IEC 60947-5-1 |
| Shock resistance | 50 gn (duration = 11 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27, 30 gn (duration = 18 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27 |
| Vibration resistance | 5 gn (f= 2-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Overvoltage category | class I conforming to IEC 536 |
| IK degree of protection | IK06 conforming to IEC 60529 |
| Ambient air temperature for operation | -25-55 °C |
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
| Protective treatment | TC |
| Product certifications | CCC, CE, UKCA |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |