Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product destination | ceiling fan |
| Product or component type | fan |
| Range of product | Airflow |
| Range | Airflow |
| Device short name | sweep fan |
| Main colour tint | white |
| Product brand | Clipsal |
| Device application | residential |
| Complementary | |
| [Ue] rated operational voltage | 230/240 V AC 50 Hz |
| Maximum revolution speed | 206 rpm |
| Air flow | 12000 m3/h |
| Ambient air temperature for operation | 10-50 °C |
| Power consumption in W | 37 W |
| Noise level | 50 dB |
| Provided equipment | fan 305 mm 1300 mm |
| Number of blades | 4 |
| Motor type | DC motor |
| Material | ABS (acrylonitrile butadiene-styrene) |
| Ambient air temperature for storage | -10-50 °C |
| Diameter | 1300 mm |
| Environment | |
| IP degree of protection | IP20 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 60 |