Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Maximum load current | 7 A |
| Range of product | PacDrive 3 |
| Accessory / separate part category | spare part |
| Product or component type | battery |
| Range compatibility | PacDrive LMC Pro2 |
| Battery capacity | 2000 mA.h at 12 V, Ni-MH (Nickel-Metal Hydride) |
| Complementary | |
| Maximum acceleration under vibratory load (during transport) | 15 m/s² |
| Maximum acceleration under shock load (during transport) | 100 m/s² |
| Ambient air temperature for operation | 5-45 °C |
| Maximum acceleration under shock impact (during operation) | 70 m/s² |
| Maximum acceleration under vibrational stress (during operation) | 5 m/s² |
| Permitted relative humidity (during storage) | class 1K3 according to EN 60721-3 |
| Maximum acceleration under vibratory load (during storage) | 15 m/s² |
| Permitted relative humidity (during transport) | class 2K3 according to EN 60721-3 |
| Ambient air temperature for storage | -20-55 °C |
| Permitted relative humidity (during operation) | class 3K3 according to EN 60721-3 |
| Maximum acceleration under shock load (during storage) | 100 m/s² |
| Device application | machine |
| Ambient air transport temperature | -20-55 °C |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |