Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Ohmic value | 72 Ohm |
| Range of product | Lexium, Altivar |
| Product compatibility | ATV32HU11M2, ATV32HU15M2, variable speed drive ATV320 at 1.1 kW, 200...240 V, single phase, variable speed drive ATV320 at 1.5 kW, 200...240 V, single phase, motion servo drive LXM16D at 0.1 kW, 200...230 V, single phase, motion servo drive LXM16D at 0.2 kW, 200...230 V, single phase, motion servo drive LXM16D at 0.4 kW, 200...230 V, single phase, motion servo drive LXM16D at 0.75 kW, 200...230 V, single phase, motion servo drive LXM16D at 1 kW, 200...230 V, single phase, motion servo drive LXM16D at 1.5 kW, 200...230 V, single phase |
| Accessory / separate part category | protection accessories |
| Product or component type | braking resistor |
| Range compatibility | Lexium 32i, Lexium 32, Lexium 05, Lexium 15, Lexium 52, Altivar Machine ATV320, Altivar 32, Easy Lexium 16 |
| Complementary | |
| Continuous power | 100 W |
| Cable length | 3 m |
| Net weight | 0.85 kg |
| Protection type | thermal protection via the servo drive |
| Energy peak | 2300 J at 480 V, 2500 J at 400 V, 3700 J at 230 V, 5500 J at 115 V |
| Average power available | 25 W at 50 °C |
| Environment | |
| Ambient air temperature for operation | 0-50 °C |
| Ambient air temperature for storage | -25-85 °C |
| IP degree of protection | IP65 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |