Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | common distribution module |
| Mandatory accessory | NTSXTB18_0_H terminal block |
| Range compatibility | Logic/motion controller - Modicon M262, Modicon M580, third party |
| Range of product | Modicon Edge I/O NTS |
| [Us] rated supply voltage | 24 V for DC |
| Product compatibility | NTSN..... |
| Kit composition | NTSPFB1002H module, NTSXBA0100H base |
| Device application | industrial application in severe environment |
| Complementary | |
| Number of HW interfaces PROFINET | 0 |
| DC supply voltage | 24-24 V |
| Number of HW interfaces industrial Ethernet | 0 |
| Local signalling | 1 LED green for RUN (Run) logic supplied, 1 LED green for FIELD power supply |
| Number of HW interfaces parallel | 0 |
| Width | 15 mm |
| Depth | 80 mm |
| Housing colour | grey |
| Hot swapping fallback | yes |
| Number of HW interfaces USB | 0 |
| Supply voltage limits | 19.2-30 V DC |
| Protection type | overcurrent protection, undervoltage protection, overload protection, short-circuit protection, reverse polarity protection, inrush current control, power up limitation, PE current |
| Number of HW interfaces serial TTY | 0 |
| Number of HW interfaces other | 0 |
| Number of HW interfaces Wireless | 0 |
| Net weight | 0.072 kg |
| Mounting support | top hat type TH35-7.5 rail conforming to IEC 60715, top hat type TH35-15 rail conforming to IEC 60715 |
| Number of HW interfaces serial RS422 | 0 |
| Height | 100 mm |
| Input current | 10.5 mA |
| Number of HW interfaces serial RS485 | 0 |
| Number of HW interfaces serial RS232 | 0 |
| Typical current consumption | 3 mA on the Bus current, 0 mA on the field current |
| Maximum power dissipation in W | 1.428 W |
| Environment | |
| Shock resistance | 15 g for 11 ms (with and without accessory) |
| Vibration resistance | 1 g without accessory, 2 g with accessory |
| Pollution degree | 2 |
| Product certifications | CE, UKCA, cULus, RCM, Merchant Navy - EU RO MR (pending), EAC (pending), ATEX Zone 2 (pending), IECEx zone 2 (pending), CCC Ex zone 2 (pending) |
| Ambient air temperature for operation | -40-70 °C |
| Marking | CE, UKCA, cULus, RCM |
| Protective treatment | conformal coating |
| IP degree of protection | IP20 |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Standards | EN/IEC 61131-2, UL 61010-2-201, IACS E10, EN/IEC 60079-0, EN 50155, EN 50121-4, EN 50121-5 |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |