Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | common distribution module |
| Mandatory accessory | NTSXBA0100H base, NTSXTB18_0_H terminal block |
| Range compatibility | Logic/motion controller - Modicon M262, Modicon M580, third party |
| Range of product | Modicon Edge I/O NTS |
| [Us] rated supply voltage | 24 V for DC |
| Product compatibility | NTSN..... |
| Device application | industrial application in severe environment |
| Complementary | |
| Bus diagnosis possible | true |
| Number of HW interfaces PROFINET | 0 |
| DC supply voltage | 24-24 V |
| Number of HW interfaces industrial Ethernet | 0 |
| Radio standard Bluetooth | false |
| Supporting protocol for CAN | False |
| Local signalling | 1 LED green for RUN (Run) logic supplied, 1 LED green for FIELD power supply |
| Number of HW interfaces parallel | 0 |
| Electrical connection | screw/spring terminal block |
| Width | 15 mm |
| Supporting protocol for KNX | False |
| Depth | 69 mm |
| Supporting protocol for other bus systems | False |
| System accessory | false |
| Housing colour | grey |
| Potential separation present | true |
| Hot swapping fallback | yes |
| Supporting protocol for SERCOS | False |
| Number of HW interfaces USB | 0 |
| Supporting protocol for ASI | False |
| Supporting protocol for PROFINET CBA | False |
| Front installation possible | false |
| Supporting protocol for EtherNet/IP | False |
| Supply voltage limits | 0-0 V DC |
| Bearing track assembly possible | true |
| Protection type | overcurrent protection, undervoltage protection, overload protection, short-circuit protection, reverse polarity protection, inrush current control, power up limitation, PE current |
| Radio standard GPRS | false |
| Number of HW interfaces serial TTY | 0 |
| Number of HW interfaces other | 0 |
| Number of HW interfaces Wireless | 0 |
| Radio standard GSM | false |
| Network type | DC |
| Supporting protocol for INTERBUS | False |
| Suitable for safety functions | false |
| Net weight | 0.045 kg |
| Supporting protocol for MODBUS | false |
| Supporting protocol for DeviceNet Safety | False |
| Wall mounting/direct mounting possible | false |
| Supporting protocol for EtherCAT | false |
| Mounting support | base |
| Rack-assembly possible | false |
| Supporting protocol for LON | False |
| Supporting protocol for PROFIsafe | False |
| Supporting protocol for Foundation Fieldbus | False |
| Supporting protocol for TCP/IP | False |
| Optical interface present | False |
| Number of HW interfaces serial RS422 | 0 |
| Height | 100 mm |
| Radio standard UMTS | false |
| Supporting protocol for AS-Interface Safety at Work | False |
| Supporting protocol for SafetyBUS P | False |
| Supporting protocol for PROFIBUS | False |
| Input current | 0 mA |
| Number of HW interfaces serial RS485 | 0 |
| Number of HW interfaces serial RS232 | 0 |
| Supporting protocol for Data-Highway | False |
| Suitable as segment module | true |
| Typical current consumption | 3 mA on the Bus current, 0 mA on the field current |
| Supporting protocol for PROFINET IO | False |
| Maximum power dissipation in W | 0.587 W |
| Supporting protocol for DeviceNet | False |
| With power supply module | false |
| Supporting protocol for SUCONET | False |
| Environment | |
| Appendant operation agent (Ex ib) | false |
| Appendant operation agent (Ex ia) | false |
| Shock resistance | 15 g for 11 ms (with and without accessory) |
| Vibration resistance | 1 g without accessory, 2 g with accessory |
| Certified for UL hazardous location division 1 | false |
| Certified for UL hazardous location division 2 | false |
| Pollution degree | 2 |
| Product certifications | CE, UKCA, cULus, RCM, Merchant Navy - EU RO MR (pending), EAC (pending), ATEX Zone 2 (pending), IECEx zone 2 (pending), CCC Ex zone 2 (pending) |
| Ambient air temperature for operation | -40-70 °C |
| Marking | CE, UKCA, cULus, RCM |
| Certified for UL hazardous location group G (Non Conductive Dust) | false |
| Certified for UL hazardous location group C (ethylene)) | false |
| Certified for UL hazardous location class III | false |
| Certified for UL hazardous location group A (acetylene) | false |
| Protective treatment | conformal coating |
| IP degree of protection | IP20 |
| Certified for UL hazardous location group F (Carbonaceous Dust) | false |
| Certified for UL hazardous location group B (hydrogen) | false |
| Performance level according to EN ISO 13849-1 | none |
| Certified for UL hazardous location class I | false |
| Certified for UL hazardous location class II | false |
| Certified for UL hazardous location group E (metal dusts) | false |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Standards | EN/IEC 61131-2, UL 61010-2-201, IACS E10, EN/IEC 60079-0, EN 50155, EN 50121-4, EN 50121-5 |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Certified for UL hazardous location group D (propane)) | false |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |