Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Discrete input logic | positive logic (sink) |
| Product or component type | discrete input module kit |
| Mandatory accessory | 2x NTSXTB18_0_XH terminal block |
| Product compatibility | NTSN..... |
| Range compatibility | Logic/motion controller - Modicon M262, Modicon M580, third party |
| Operating mode | Synchronous/Isochronous |
| Range of product | Modicon Edge I/O NTS |
| Discrete input voltage | 24 V DC |
| Discrete input number | 16 |
| Kit composition | NTSDDI1602XH module, NTSXBA0100H base |
| Group of input channels | 4 groups of 4 channels |
| Device application | industrial application in severe environment |
| Complementary | |
| Voltage state 0 guaranteed | < 5 V DC |
| Current state 0 guaranteed | <= 1.5 mA |
| DC supply voltage | 20.4-28.8 V |
| Discrete input voltage type | DC |
| Discrete input number | 16 type 3 conforming to IEC 61131-2 |
| Input diagnostic | power supply error per channel, sensor power supply error per channel |
| Power supply type | bus power from power supply bus (24 Vdc), field power from power supply field (24 Vdc), optional field power from common distribution module (24 Vdc), optional field power from external power supply (24 Vdc, shared 0 V with module) |
| Rated operational voltage limits | 20.4...28.8 V DC |
| Local signalling | 1 LED (green) for module operating (RUN), 1 LED per channel (green) for channel diagnostic, 1 LED (red) for module error (ERR) |
| Input impedance | 9.6 kOhm |
| Isolation between channels and ground | 1500 V AC |
| Network type | DC |
| Width | 30 mm |
| Depth | 80 mm |
| Input filtering | 0...20 ms configurable in 0.1 ms step |
| Housing colour | grey |
| Hot swapping fallback | yes |
| Current state 1 guaranteed | >= 2 mA |
| Net weight | 0.133 kg |
| Paralleling of inputs | yes |
| Voltage state 1 guaranteed | 11...30 V DC |
| Mounting support | top hat type TH35-7.5 rail conforming to IEC 60715, top hat type TH35-15 rail conforming to IEC 60715 |
| Discrete input current | 2.5 mA |
| Digital inputs configurable | false |
| Height | 121 mm |
| Isolation between channels and bus | 1500 V AC |
| Input voltage limits | 20.4...28.8 V |
| Power dissipation in W | 2.3 W maximum at 24 V DC |
| Response time on input | < 90 µs (off to on), < 60 µs (on to off) |
| Typical current consumption | 40.8 mA at 24 V DC on the Bus current, 14.4 mA at 24 V DC on the internal field current minimum, 517.3 mA at 24 V DC on the internal field current maximum |
| Input wiring mode | 1, 2 or 3 wires |
| Input protection type | over voltage protection, over current protection on sensor supply, reverse polarity protection |
| Environment | |
| Marking | cULus, RCM, CE, UKCA |
| Directives | 2014/30/EU - electromagnetic compatibility, 2014/34/EU - ATEX directive, 2014/35/EU |
| Environmental characteristic | harsh environment |
| Vibration resistance | 1 g without accessory, 2 g with accessory |
| Shock resistance | 15 g for 11 ms (with and without accessory) |
| Protective treatment | conformal coating |
| IP degree of protection | IP20 |
| Pollution degree | 2 |
| Product certifications | CE, UKCA, cULus, RCM, Merchant Navy - EU RO MR (pending), EAC (pending), ATEX Zone 2 (pending), IECEx zone 2 (pending), CCC Ex zone 2 (pending) |
| Operating altitude | 0...2000 m without derating, 2000...5000 m with derating |
| Standards | EN/IEC 61131-2, EN 61010-2-201, UL 61010-2-201, IACS E10, EN/IEC 61000-6-5, interface type 1 and type 2, EN/IEC 61850-3, location G, EN/IEC 60079-0, EN 50155, EN 50121-4, EN 50121-5 |
| Ambient air temperature for operation | -40-70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |