Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | discrete input module kit |
| Mandatory accessory | NTSXTB18_0_H terminal block |
| Range compatibility | Logic/motion controller - Modicon M262, Modicon M580, third party |
| Range of product | Modicon Edge I/O NTS |
| Discrete input voltage | 24 V DC |
| Discrete input logic | positive logic (sink) |
| Product compatibility | NTSN..... |
| Operating mode | Synchronous/Isochronous |
| Discrete input number | 6 |
| Kit composition | NTSDDI0602 module, NTSXBA0100H base |
| Group of input channels | 1 group |
| Device application | industrial application |
| Complementary | |
| DC supply voltage | 20.4-28.8 V |
| Discrete input voltage type | DC |
| Discrete input number | 6 type 3 conforming to IEC 61131-2 |
| Power supply type | bus power from power supply bus (24 Vdc), field power from power supply field (24 Vdc), optional field power from common distribution module (24 Vdc), optional field power from external power supply (24 Vdc, shared 0 V with module) |
| Rated operational voltage limits | 20.4...28.8 V DC |
| Local signalling | 1 LED (green) for module operating (RUN), 1 LED per channel (green) for channel diagnostic, 1 LED (red) for module error (ERR) |
| Input impedance | 9.6 kOhm |
| Width | 15 mm |
| Depth | 80 mm |
| Input filtering | 0...20 ms configurable in 0.1 ms step |
| Housing colour | grey |
| Hot swapping fallback | yes |
| Voltage state 0 guaranteed | < 5 V DC |
| Current state 0 guaranteed | <= 1.5 mA |
| Input diagnostic | power supply error per channel, sensor power supply error per channel |
| Isolation between channels and ground | 1500 V AC |
| Network type | DC |
| Current state 1 guaranteed | >= 2 mA |
| Net weight | 0.073 kg |
| Paralleling of inputs | yes |
| Voltage state 1 guaranteed | 11...30 V DC |
| Mounting support | top hat type TH35-7.5 rail conforming to IEC 60715, top hat type TH35-15 rail conforming to IEC 60715 |
| Discrete input current | 2.5 mA |
| Digital inputs configurable | false |
| Height | 100 mm |
| Isolation between channels and bus | 1500 V AC |
| Input voltage limits | 20.4...28.8 V |
| Power dissipation in W | 1.24 W maximum at 24 V DC |
| Response time on input | < 125 µs (off to on), < 125 µs (on to off) |
| Typical current consumption | 31.2 mA at 24 V DC on the Bus current, 8.4 mA at 24 V DC on the internal field current minimum, 510.1 mA at 24 V DC on the internal field current maximum |
| Input wiring mode | 1, 2 or 3 wires |
| Input protection type | over voltage protection, over current protection on sensor supply, reverse polarity protection |
| Environment | |
| Environmental characteristic | Salt spray resistant severity 3, gas resistant C3 and G2, standard environment |
| Vibration resistance | 1 g without accessory, 2 g with accessory |
| Shock resistance | 15 g for 11 ms (with and without accessory) |
| Pollution degree | 2 |
| Product certifications | CE, UKCA, cULus, RCM, Merchant Navy - EU RO MR (pending), EAC (pending), ATEX Zone 2 (pending), IECEx zone 2 (pending), CCC Ex zone 2 (pending) |
| Ambient air temperature for operation | -20-60 °C |
| Marking | CE, UKCA, cULus, RCM |
| Directives | 2014/30/EU - electromagnetic compatibility, 2014/34/EU - ATEX directive, 2014/35/EU |
| IP degree of protection | IP20 |
| Operating altitude | 0...2000 m without derating, 2000...5000 m with derating |
| Standards | EN/IEC 61131-2, EN 61010-2-201, UL 61010-2-201, IACS E10, EN/IEC 61000-6-5, interface type 1 and type 2, EN/IEC 61850-3, location G, EN/IEC 60079-0, EN 50155, EN 50121-4, EN 50121-5 |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |