Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | discrete output module |
| Mandatory accessory | NTSXBA0100H base, NTSXTB12_1_H terminal block |
| Group of output channels | 1 group |
| Range compatibility | Logic/motion controller - Modicon M262, Modicon M580, third party |
| Range of product | Modicon Edge I/O NTS |
| Product compatibility | NTSN..... |
| Operating mode | Asynchronous |
| Discrete output number | 2 |
| Discrete output voltage | 80...264 V AC |
| Device application | industrial application |
| Complementary | |
| Discrete output number | 2 triac |
| Fieldbus connection over separate bus coupler possible | false |
| Number of HW interfaces PROFINET | 0 |
| DC supply voltage | 20.4-28.8 V |
| Number of HW interfaces industrial Ethernet | 0 |
| IO-link master present | false |
| Power supply type | bus power from power supply bus (24 Vdc), field power from external power supply (100...240 Vac) |
| Radio standard Bluetooth | false |
| Short circuit protection outputs present | false |
| Maximum leakage current | 2.5 mA 240 V AC, 2 mA 120 V AC |
| Supporting protocol for CAN | False |
| Rated operational voltage limits | 85...264 V AC 47...63 Hz |
| Local signalling | 1 LED (green) for module operating (RUN), 1 LED per channel (green) for channel diagnostic, 1 LED (red) for module error (ERR) |
| Number of HW interfaces parallel | 0 |
| Electrical connection | screw/spring terminal block |
| Width | 15 mm |
| Supporting protocol for KNX | False |
| Depth | 69 mm |
| Supporting protocol for other bus systems | False |
| System accessory | false |
| Housing colour | grey |
| Discrete output type | transistor |
| Hot swapping fallback | yes |
| Supporting protocol for SERCOS | False |
| Number of HW interfaces USB | 0 |
| Supporting protocol for ASI | False |
| Discrete output current | 4 A |
| Supporting protocol for PROFINET CBA | False |
| Output wiring mode | 1, 2 or 3 wires |
| Front installation possible | false |
| Output protection type | RC snubber suppression per channel |
| Supporting protocol for EtherNet/IP | False |
| Bearing track assembly possible | false |
| Radio standard GPRS | false |
| Number of HW interfaces serial TTY | 0 |
| Number of HW interfaces other | 0 |
| Isolation between channels and ground | 3000 V AC |
| Number of HW interfaces Wireless | 0 |
| Radio standard GSM | false |
| Network type | DC |
| Supporting protocol for INTERBUS | False |
| Suitable for safety functions | false |
| Net weight | 0.048 kg |
| Paralleling of outputs | yes for logic links, yes for redundant control of load |
| Discrete output frequency | 47...63 Hz |
| Supporting protocol for MODBUS | false |
| Supporting protocol for DeviceNet Safety | False |
| Wall mounting/direct mounting possible | false |
| Supporting protocol for EtherCAT | false |
| Output voltage limits | 24 V |
| Mounting support | base |
| Rack-assembly possible | false |
| Output diagnostic | external power supply error per channel |
| Supporting protocol for LON | False |
| Supporting protocol for PROFIsafe | False |
| Supporting protocol for Foundation Fieldbus | False |
| Digital outputs configurable | false |
| Supporting protocol for TCP/IP | False |
| Optical interface present | False |
| Number of HW interfaces serial RS422 | 0 |
| Height | 100 mm |
| Radio standard UMTS | false |
| Supporting protocol for AS-Interface Safety at Work | False |
| Supporting protocol for SafetyBUS P | False |
| Discrete output voltage type | DC |
| Isolation between channels and bus | 3000 V AC |
| Maximum voltage drop | <1.55 V for AC |
| Supporting protocol for PROFIBUS | False |
| Power dissipation in W | 2.36 W maximum at 24 V DC |
| Number of HW interfaces serial RS485 | 0 |
| Number of HW interfaces serial RS232 | 0 |
| Supporting protocol for Data-Highway | False |
| Typical current consumption | 30 mA at 24 V DC on the Bus current, 0 mA at 24 V DC on the internal field current |
| Supporting protocol for PROFINET IO | False |
| Supporting protocol for DeviceNet | False |
| Supporting protocol for SUCONET | False |
| Response time on output | 0.5 ms turn-on, 0.5 ms turn-off |
| Environment | |
| Appendant operation agent (Ex ib) | false |
| Appendant operation agent (Ex ia) | false |
| Environmental characteristic | gas resistant C3 and G2 |
| Vibration resistance | 1 g without accessory, 2 g with accessory |
| Shock resistance | 15 g for 11 ms (with and without accessory) |
| Certified for UL hazardous location division 1 | false |
| Certified for UL hazardous location division 2 | false |
| Pollution degree | 2 |
| Product certifications | CE, UKCA, cULus, RCM, Merchant Navy - EU RO MR (pending), EAC (pending), ATEX Zone 2 (pending), IECEx zone 2 (pending), CCC Ex zone 2 (pending) |
| Ambient air temperature for operation | -20-60 °C |
| Marking | CE, UKCA, cULus, RCM |
| Certified for UL hazardous location group G (Non Conductive Dust) | false |
| Certified for UL hazardous location group C (ethylene)) | false |
| Directives | 2014/30/EU - electromagnetic compatibility, 2014/34/EU - ATEX directive, 2014/35/EU |
| Certified for UL hazardous location class III | false |
| Certified for UL hazardous location group A (acetylene) | false |
| Protective treatment | conformal coating |
| IP degree of protection | IP20 |
| SILcl acc. to EN 62061 | false |
| Certified for UL hazardous location group F (Carbonaceous Dust) | false |
| Certified for UL hazardous location group B (hydrogen) | false |
| Certified for UL hazardous location class I | false |
| Certified for UL hazardous location class II | false |
| Certified for UL hazardous location group E (metal dusts) | false |
| Operating altitude | 0...2000 m without derating, 2000...5000 m with derating |
| Standards | EN/IEC 61131-2, EN 61010-2-201, UL 61010-2-201, IACS E10, EN/IEC 61000-6-5, interface type 1 and type 2, EN/IEC 61850-3, location G, EN/IEC 60079-0, EN 50155, EN 50121-4, EN 50121-5 |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Certified for UL hazardous location group D (propane)) | false |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |